Brno má novou atrakci. 'Přijel' růžový tank přemalovaný Davidem Černým

Brno má od rána novou atrakci. Prostranství před evangelickým chrámem na Komenského náměstí zdobí známý růžový tank výtvarníka Davida Černého. Denně místem projedou tisíce řidičů. Tank má lidi nalákat na výstavu Kmeny 90 v nedaleké Moravské galerii.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport růžového tanku byl logisticky i technicky náročný. Do Brna ho v noci na čtvrtek přivezl z vojensko-technického muzea v pražských Lešanech třicet metrů dlouhý tahač. Exponát je součástí výstavy Kmeny 90, kterou v sobotu lidem otevře Moravská galerie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brno má novou atrakci. 'Přijel' růžový tank přemalovaný Davidem Černým. Na místě natáčela Alžběta Nečasová

Kurátorský dohled nad celou výstavou má Vladimir 518. „Hledali jsme zástupný symbol 90. let. Růžový tank odstartoval celou vlnu a symbolizuje začátek transformace, kterou společnost prošla," vysvětluje Vladimir 518.

Sovětský tank stával na pražském Smíchově jako připomínka osvobození Rudou armádou. V roce 1991 ho tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý přebarvil narůžovo. Po vrácení do původního stavu ho znovu narůžovo natřela skupina poslanců Federálního shromáždění.

Sovětský tank stával na pražském Smíchově jako připomínka osvobození Rudou armádou. V roce 1991 ho tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý přebarvil narůžovo. | Zdroj: ČTK

A jak se pro Černého změnil za 26 let význam tanku? „Pro mě už je to historická, velmi krátká epocha mého života. Tenkrát ti Rusové, kteří tady byli, tak byli stále nepříliš kvitovaní. Zatímco v současné chvíli Rusko v této zemi dost neomaleně zvyšuje svou moc. Je to děsivé," komentoval Černý, který se proslavil instalací Entropa, klikujícím doubledeckerem nebo fialovým prostředníčkem namířeným z Vltavy k Pražskému hradu.

Už v sedm hodin ráno, kdy tank dosedl na zem, lákal pohledy desítek lidí. Samotná instalace za účasti výtvarníka Černého trvala pár minut. Nakrátko bylo nutné zastavit dopravu. Prostranství před evangelickým chrámem na Komenského náměstí bude tank zdobit dva měsíce.

Alžběta Nečasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme