Město navyšuje příspěvek brněnské Moto GP na 15 milionů korun. Poslední ročník byl ztrátový

Brno dá na letošní ročník motocyklové Grand Prix 15 milionů korun místo tradičních deseti. V úterý to schválili zastupitelé. Bývalý primátor Petr Vokřál (ANO) navrhoval navýšení na 20 milionů, ale neuspěl. Podle něj hrozí, že by se závody jely příští rok v Brně naposledy. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) řekla, že sdílí Vokřálovy obavy, ale věří, že se situaci podaří vyřešit.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká cena České republiky se pojede v srpnu. Město na ni dá letos příspěvek 15 milionů korun (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Letos počtvrté bude závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně pořádat spolek založený krajem a městem. S promotérskou společností Dorna má smlouvu na pět ročníků.

Organizátoři Grand Prix v Brně zažalovali ministerstvo školství. Nesouhlasí s výší dotace, kterou dostali

Číst článek

Za loňský ročník ale vznikly prodlevy s placením za zalistovací poplatek s ohledem na nižší podporu ze strany státu. Proto Dorna poslala spolku dopis, že pokud bude Brno platit normálně, po skončení pěti ročníků bude jednat o dalších ročnících, v opačném případě ale jednat nebude, což by vedlo ke konci Velké ceny v Brně.

Vokřálův návrh neuspěl

Vokřál v úterý už jako opoziční zastupitel proto navrhoval, aby Brno vyčlenilo na letošní závody 20 milionů s tím, že pokud spolek bude v plusu, peníze městu vrátí. Objasňoval to tím, že je potřeba zaplatit Dorně nejpozději do 4. srpna. Pokud ale budou problémy, může se podle něj jet příští rok v Brně naposledy.

Vaňková řekla, že sdílí tu samou obavu, ale navrhuje zatím navýšit příspěvek z 10 na 15 milionů a o dalším navýšení případně jednat v budoucnu. Podle ní se musí dotáhnout projednávaná podpora 65 milionů pro letošní ročník ze strany ministerstva pro místní rozvoj.

Ministerstvo loni přispělo méně

Loňský ročník skončil ve ztrátě 31 milionů korun. Náklady totiž byly kolem 170 milionů. Způsobuje je především zalistovací poplatek na zisk licence pro pořádání závodů, který přesahuje 100 milionů korun. Kraj loni dal na závody 20 milionů, Brno 10 milionů, 70 milionů vynesly vstupenky a spolek požadoval 100 milionů po ministerstvu školství. Ministerstvo nakonec uvolnilo jen 39 milionů, takže se spolek dostal do problémů s placením. Posledních asi 25 milionů zaplatil Dorně se zpožděním až v březnu.

Velké ceně hrozil v minulosti zánik, protože ji předešlý pořadatel Automotodrom Brno nechtěl pořádat kvůli její ztrátovosti. Politici z kraje a města se proto dohodli, že ji zachrání a bude ji pořádat spolek kraje a města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme