Pokuty z kamer v centru Brna stále nechodí. ‚Hříšníci se postihu nevyhnou,‘ ujišťuje radní

Desetitisíce aut v Brně za posledního čtvrt roku vjely bez povolení do historického centra města. Odhalily to kamery, které tam magistrát letos v září s dvouletým zpožděním nainstaloval. Za neoprávněný vjezd hrozí řidičům pokuta až 1 500 korun. Nikdo ji ale podle zjištění Českého rozhlasu Brno ještě nedostal. Technici totiž kamerový systém doteď seřizovali.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamery hlídají vjezd do historického centra města | Foto: Ludmila Opltová | Zdroj: Český rozhlas

Kamery umístěné na sloupech v centru Brna fotí všechna auta z několika stran. Podle registrační značky poznají, kdo má povolení k vjezdu, a kdo ne. Od září mají posílat údaje ke kontrole městské policii. To se zatím nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si: Brněnský magistrát stále zcela nezprovoznil kamerový systém na pokutování aut, která bez povolení vjedou do historického centra města

„Naši strážníci v systému ověřují všechny údaje z rezidentního parkování, v tomto smyslu je přístup plně funkční a správně komunikuje, a nyní vyčkáváme na zpřístupnění sekce pro ověřování vjezdů včetně nasbíraných dat,“ potvrzuje mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba, že jeho kolegové ještě nemají k dispozici data, zejména fotky aut, ke kontrole.

Sliby se mají plnit nejen o Vánocích

Magistrát spuštění kamer za poslední dva roky slíbil a odložil opakovaně. Systém měl původně fungovat už v září 2018. Tehdejší vedení města ale nestihlo včas vypsat výběrové řízení. Později úřad zjistil, že kamer musí nakoupit víc. Nainstaloval je letos v září.

Zprovoznění systému stálo celkem asi 40 milionů korun. Podle vedení města už by vše mělo být po poslední kalibraci připraveno. „Městská policie by v příštím týdnu měla obdržet velký balíček přestupků a ten bude validovat a posílat dál do správního řízení,“ potvrzuje brněnský radní Petr Kratochvíl z ODS.

Brno chce zrušit ‚dálnici‘ v pěší zóně. Od září zpřísní pravidla pro auta i rozvoz jídla v centru města

Číst článek

Technické problémy

Podle radnice se v testovacím režimu objevily technické problémy. „Spočívaly v problematickém sladění dvou kamerových záznamů, tedy kamer pro zaznamenávání registrační značky a kamer zaznamenávajících dopravní značení, pro poskytnutí dostatku důkazního materiálu,“ přiblížila Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu.

Mezitím do systému od letošního září „spadly“ desetitisíce možných přestupků. Radní Kratochvíl ujišťuje, že pokutě 1 500 korun za nepovolený vjezd se řidiči nevyhnou. „To neznamená, že pokud nedostali k dnešnímu dni pokutu, že by mohli spokojeně přemýšlet, že tomu tak nebude,“ varuje Kratochvíl, že městská policie dokáže údaje prověřit i zpětně.

Přísnější regulace a poničená dlažba

Brňané a řidiči si mezitím zvykají na přísnější regulaci vjezdu do centra, která platí od září. Historické jádro je od té doby rozdělené na podoblasti s oddělenými vjezdy a výjezdy. Podle statistických údajů z kamer magistrátu projíždějících aut ubylo hlavně v pěší zóně na náměstí Svobody.

Po silném provozu v minulých dvou letech stále zůstávají viditelně poničené ulice. „Ta dlažba je opravdu v hrozném stavu. Opravy budou stát desítky milionů korun. Na to teď město peníze nemá, takže to půjde po etapách,“ připouští Kratochvíl.

Zpoplatnění vjezdu

I proto vedení města zvažuje zpoplatnění vjezdu pro těžká auta. „Moje myšlenka je taková, ten poplatek by narůstal úměrně váze toho auta a počtu dní, po které by to auto v centru bylo,“ nastiňuje Kratochvíl, jak by mohl fungovat systém, jehož nastavení včetně výše poplatků teď úředníci vymýšlí a navrhují.

Z pěší zóny je ‚dálnice‘. Z historického centra Brna se stal průjezd i parkoviště pro auta

Číst článek

Před zářijovým zpřísněním pravidel projelo přes náměstí Svobody denně 1 500 aut. Teď je to v některých časech až o polovinu méně. Čísla za podzim ale můžou být zkreslená kvůli tomu, že provoz se odvíjí i od restrikcí proti šíření covidu-19, což připouští i magistrát. Ten do dneška autům vydal téměř 10 tisíc povolení pro vjezd do centra. Na náměstí Svobody jich může asi polovina. Čísla opět nejsou zcela vypovídající i proto, že radnice dočasně povolila vjezd více autům rozvážkových služeb do více oblastí, aby kurýři mohli vyzvedávat jídlo k rozvozu ze zavřených restaurací.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme