Detektivové zasahovali na radnici Brno-střed. Úřad byl celý den uzavřený

Na radnici městské části Brno-střed zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. České televizi to potvrdil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Úřad bude celý den pro veřejnost uzavřený. Důvody zásahu nejsou známy, řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Brno (Aktualizováno: 12:49 7. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na radnici Brno-střed je aktuálně Policie České republiky. Jsme jim nápomocní. Zatím se vzhledem k vyšetřování nedá říct nic bližšího,“ řekla Českému rozhlasu Brno Dobešová. Doplnila, že zaměstnanci nemohou pracovat. Úřad bude kvůli zásahu policie uzavřený po celý čtvrtek.

Důvody zásahu nejsou zřejmé, zásah by se ale měl týkat úřadu, nikoli politiků. „Ráno jsme jen dostali avízo, že úřad bude uzavřený, čekáme na další zprávy. Na úřadě by měl být podle mých informací pouze tajemník,“ řekla místostarostka radnice Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL).

NCOZ SKPV dnešního dne provádí úkony trestního řízení ve dvou samostatných trestních věcech pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Více informací zatím poskytovat nebudeme.

09:26 – 07. 03. 2019

6 14

Nedovedla říci, kolik policistů na radnici zasahuje. Podle mluvčí přijeli jednou policejní dodávkou a dvěma osobními vozy. 

Podle serveru iDnes.cz policisté zabavují počítače a zajímají se o veřejné zakázky a zadrželi radního, někdejšího místostarostu Jiřího Švachulu (ANO). Podle dostupných informací zasahuje v jeho bytě. Zadržený je podle zdroje Práva i brněnský podnikatel Saman El-Talabani. 

Na místě je s policií i tajemník a také starosta Vojtěch Mencl (ODS). Mluvčí doplnila, že zaměstnanci kvůli zásahu policie nepracují. Úřad bude uzavřený po celý čtvrtek. Úřad má podle ní v různých budovách celkem 330 zaměstnanců, zhruba 200 z nich ve čtvrtek podle Dobešové zůstalo doma. Kvůli zásahu musela radnice ve čtvrtek zrušit i tiskovou konferenci k programovému prohlášení, byla v plánu v 9.00.

Úřad je uzavřený z obou stran, vchod hlídají policisté. „Dnes provádíme úkony trestního řízení ve dvou samostatných věcech, mimo jiné i v Brně,“ řekl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Český rozhlas: Na radnici městské části Brno-střed aktuálně zasahuje policie. Celá budova je kvůli tomu uzavřená. Podle mluvčí městské části Kateřiny Dobešové bude budova kvůli vyšetřování nepřístupná po celý den. Bližší informace nesdělila.

08:58 – 07. 03. 2019

5 17

Pátrání se má mimo jiné zaměřovat na brněnské politiky. Jedním z nich je politik ANO a člen vedení městské části Brno-střed Jiří Švachula, který byl v minulém volebním období místostarostou klíčového brněnského úřadu, sponzoroval ANO a je členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo. Podle serveru Seznam Zprávy a České televize jsou před jeho domem policejní auta.

Městská část Brno-střed patří mezi největší a nejlidnatější ve městě. Má kolem 90 000 obyvatel. Rozpočet na letošní rok přesáhl 800 milionů korun.

Starostou se po loňských volbách stal Vojtěch Mencl (ODS). V městské části podepsali koaliční smlouvu zástupci ODS, ANO a KDU-ČSL. Před volbami vedla radnici koalice Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Zelení.

NCOZ ve čtvrtek zasahuje také v sídle společnosti Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Prohledává také byt generálního ředitele firmy Karla Feixe a je například i v brněnském sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

Hana Florianová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme