Vedení Brna nechce pokračovat v úspěšném projektu pro lidi bez domova. Rodiny mohou zůstat

Brněnské vedení nenaváže na projekt minulé koalice Rapid Re-housing, v němž dostalo byt 50 rodin s dětmi v nouzi, řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní projekt skončil a rodiny, které se osvědčily, mohou v bytech zůstat. Podobný projekt pro další rodiny však radnice nechystá. Chce se ale hlásit ve výzvách ministerstva práce a sociálních věcí, které nabízí peníze na projekty pro ukončování bezdomovectví.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnské vedení nenaváže na projekt Rapid Re-housing, v němž dostalo byt 50 rodin s dětmi v nouzi, řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) (ilustrační snímek) | Foto: Anna Vavríková/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Zastupitelstvo Brna v úterý schvalovalo zprávu k pilotnímu projektu, v němž rodiny bez bydlení dostaly 50 bytů. Zprávu schválilo 41 zastupitelů, čtyři byli proti a čtyři se zdrželi. Zároveň 52 zastupitelů rozhodlo, že se bude každého půl roku předkládat zpráva, jak si dotčené rodiny vedou.

Brněnský projekt pro lidi bez domova uspěl. Bydlení si po roce udrželo 96 % rodin

Číst článek

„V tuto chvíli nezamýšlíme, že bychom podobný projekt iniciovali s dalšími rodinami. Stávající rodiny budeme sledovat. Rodiny, které se osvědčily, zůstávají v těch bytech nadále bydlet, ale už to nepodléhá režimu projektu,“ uvedla Vaňková.

Peníze z ministerstva

Kromě přidělení bytu byla v projektu podstatná práce sociálních pracovníků, kteří lidem pomáhali, aby zvládali platby spojené s bytem a podobně.

Brno chce usilovat o peníze z ministerstva, jehož program má pomoci najít ohroženým lidem bydlení. „Město se bude o peníze snažit, ale netýká se to zabydlování rodin s dětmi, ale obecně sociálně znevýhodněných osob,“ poznamenala Vaňková.

Její náměstek Robert Kerndl (ODS) uvedl, že projekt Rapid Re-housing jako takový pokračovat nebude, ale o byt se mohou hlásit i rodiny s dětmi v nouzi splňující parametry, pokud město bude čerpat peníze z nových vypsaných výzev ministerstva.

Brno jí dalo druhou šanci. Projekt Housing First pomáhá lidem bez domova sehnat bydlení

Číst článek

„Budeme to projednávat na sociální komisi, potom to půjde do rady a potom do zastupitelstva,“ dodal Kerndl.

Pozitivní dopady

Rodiny se začaly do bytů stěhovat postupně od druhé půli roku 2016. Ze závěrečné zprávy k projektu vyplynulo, že po roce si většina rodin bydlení udržela, v důsledku projektu děti nemusely být v ústavní péči, v azylovém bydlení, u rodin kleslo i riziko stěhování, riziko hospitalizace a zlepšil se stav matky jako hlavy rodiny. Jen u části rodin bylo třeba řešit finanční problémy.

Podle Kerndla bylo možné po roce prodloužit smlouvu na byt 48 rodinám, nyní je jich 46 a ohrožených je dalších šest rodin. Pokud nezaplatí dluhy, zbude z původních 50 celkem 40 rodin.

Ředitel azylového centra: Některé bezdomovce už na první pohled ani nepoznáte

Číst článek

Celková výše dlužné částky se pohybuje kolem 450 tisíc korun plus dalších 250 tisíc korun za tři byty, které už byly odevzdány kvůli neplnění podmínek. Část dluhů vzniká, protože domácnosti platí po splatnosti, bezmála polovina dluží částku menší než 10 tisíc a některé rodiny uzavřely splátkový kalendář, který plní.

Akční plán

Štěpán Ripka z výzkumného týmu Ostravské univerzity, který se projektem zabýval, řekl, že existoval podpůrný fond ze soukromých zdrojů, který lidem jednorázově pomohl v době, kdy se měla prodlužovat smlouva.

Podmínkou prodloužení totiž byla bezdlužnost na nájmu. Devíti rodinám poskytl fond jednorázově darem částku kolem 4 tisíc korun, celkem necelých 40 tisíc korun.

S pilotním projektem Rapid Re-housing přišlo v minulé koalici hnutí Žít Brno. Tehdy koalici vedlo hnutí ANO, nyní koalici vede ODS, ANO je v opozici a Žít Brno se do městského zastupitelstva nedostalo. Žít Brno přitom ještě za působení v koalici navrhovalo akční plán, který měl do osmi let vymýtit v Brně bezdomovectví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme