Rozpuštění prvomájového pochodu v Brně přezkoumá soud. ,Velmi nebezpečný precedens‘ stojí v žalobě

Rozpuštěním prvomájového shromáždění radikální Národní a sociální fronty v Brně se bude zabývat krajský soud. Nacionalistický spolek podá správní žalobu proti postupu Úřadu městské části Brno-střed, jehož tajemník Petr Štika shromáždění na Nových Sadech rozpustil, aniž účastníci prošli celou plánovanou trasu pochodu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah v centru Brna, kde se střetli příznivci krajní pravice a jejich odpůrci | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Text žaloby zveřejnil právní aktivista Tomáš Pecina. Advokát Robert Cholenský potvrdil, že žalobu podá. Cílem je dosáhnout určení, že výzva ke změně trasy i rozpuštění shromáždění byly nezákonné. Vyjádření městské části zjišťujeme.

Policisté zadrželi při pochodu radikálů v Brně 10 lidí. Podezřívají je z napadení i držení marihuany

Číst článek

Štika při rozpuštění shromáždění reagoval na okolnosti, hlavně na početně silnější dav odpůrců, kteří se opakovaně pokoušeli pochod Národní a sociální fronty zablokovat. Podle žaloby Štika nejprve vyzval ke změně trasy pochodu kvůli „nastalé situaci“ a riziku ohrožení zdraví lidí a škod na majetku.

Svoboda shromažďování

Takové odůvodnění je podle žaloby nezákonné, protože tajemník konkrétně neuvedl, co míní „nastalou situací“ a z čeho přesně má obavy. Žaloba zdůrazňuje význam svobody shromažďování, není prý důvod, proč by měl svolavatel pochodu akceptovat jeho zkrácení jen proto, že veřejná moc nebyla schopná či ochotná zajistit bezpečné konání.

„Pokud je žalobci známo, v minulosti byly podobné situace v České republice bezvýjimečně řešeny tak, že policie zjednala průchod účastníkům shromáždění po ohlášené trase a blokaci zabránila, a rozhodovaná věc tak představuje velmi nebezpečný precedens,“ stojí v žalobě.

Posprejovaná tramvaj u D1? Patří společnosti, která investuje do obří obchodní zóny za Prahou

Číst článek

Nezákonné bylo podle žaloby i rozpuštění shromáždění pro údajný nesouhlas organizátorů se změnou trasy pochodu. Svolavatel akce tvrdí, že na navrženou změnu přistoupil.

Na prvomájovou akci dohlížely stovky policistů. Odpůrci pochodu Národní a sociální fronty se sešli už v 17.00 na Dominikánském náměstí, radikálové pak v 19.00 na Zelném trhu, odkud vyšli k pochodu. Odpůrci svoji akci oficiálně ukončili už před 20.00, většina jich ale i tak odešla dále blokovat pochod Národní a sociální fronty.

Odpůrci radikálů ještě po rozpuštění shromáždění oslavovali, pochodovali centrem a poté se také rozešli. Asi stovka z nich se ještě vydala k policejní budově v Příční ulici. Dožadovali se propuštění zadržených, kteří už ale tou dobou byli na svobodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme