Policisté zadrželi při pochodu radikálů v Brně 10 lidí. Podezřívají je z napadení i držení marihuany

Policisté v Brně v souvislosti se středečním pochodem radikálů a akcí jejich odpůrců zajistili deset lidí. Většina z nich se zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži budou vysvětlovat své vzájemné napadení. Další muž napadl zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Ve čtvrtek to v souhrnu v aktualizaci na policejním webu uvedl mluvčí Pavel Šváb.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace pravicových radikálů v Brně | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Odpůrci pochodu radikální Národní a sociální fronty se sešli ve středu v 17 hodin na Dominikánském náměstí, radikálové v 19 hodin na Zelném trhu. Odpůrci svoji akci oficiálně ukončili před 20.00, většina z nich ale odešla blokovat pochod Národní a sociální fronty.

Vznikla potyčka, zasahovat musela policie, několik lidí zadržela. Průvod radikálů pak rozpustil tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který uvedl, že radikálům navrhl jinou trasu, oni ale podle něj jeho návrhy neakceptovali. Část odpůrců radikálů se pak vydala na policii v Příční ulici, kde jsou cely pro zadržené, po výzvách se ale rozešli.

První máj v Česku: na demonstraci radikálů v Brně zasahovali těžkooděnci, Prahou prošli studenti

Číst článek

Policisté odhadli počet účastníků na 60 v případě pochodu radikálů, a na 600 v případě jejich odpůrců. „O tom, že se zdaleka nejednalo jen o mírumilovné shromáždění, svědčí i výbava některých demonstrantů, kterou zajistili policisté,“ uvedl mluvčí.

Šlo například o násadu patrně od krumpáče či podomácku zhotovený malý palcát. „Stovky policistů měly se zvládnutím situace plné ruce práce, nejvíce pak 300 příslušníků pořádkových jednotek a 20 kolegů z antikonfliktního týmu,“ uvedl Šváb.

Zranění policisté

Policie zajistila deset lidí, z toho devět mužů a jednu ženu. Většina lidí se podle mluvčího zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži zajištění na Zelném trhu budou vysvětlovat své vzájemné napadení.

„V Bratislavské ulici pak dvaatřicetiletý muž napadl i zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Obviněn dosud nebyl,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že muž měl navíc u sebe více než 100 gramů sušené rostlinné hmoty, pravděpodobně marihuany, a bude se zodpovídat také z tohoto prohřešku.

Komunisté slavili 1. máj netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Po potyčce tam zasahovala policie

Číst článek

Dva policisté byli při akcích zraněni, jeden musel být ošetřen v nemocnici. „V zárodku se podařilo zažehnat konflikt na Zelném trhu a také vyřešit situaci, kdy se zhruba dvě stovky lidí přemístily před policejní služebnu v Příční ulici s požadavkem na propuštění zajištěných osob. Po výzvách policistů se rozešli, ale v Bratislavské ulici jsme museli zajistit další tři osoby, které se dopustily protiprávního jednání,“ uvedl mluvčí.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme