Brno bude hospodařit s 15 miliardami korun. Zastupitelé po dlouhé debatě schválili rozpočet na příští rok

Zastupitelé Brna v úterý schválili rozpočet na rok 2019 s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie. Rozpočet proto bude vyrovnaný, celkové zdroje včetně příjmů budou také 15,2 miliardy korun. Město počítá s investicemi skoro pět miliard korun. Dluh města se sníží o 310 milionů korun, na konci příštího roku bude kolem 3,5 miliardy korun.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Pro rozpočet zvedlo ruku 31 zastupitelů, šest bylo proti, a to čtyři z SPD a dva z ANO, 15 zastupitelů ANO se zdrželo.

Schválení rozpočtu předcházela dlouhá debata. Mnoho otázek měli především bývalý primátor Petr Vokřál a bývalý náměstek Richard Mrázek (oba ANO). Vokřál řešil financování kultury, Mrázek se ptal na jednotlivé projekty a jejich spolufinancování. Vokřál po debatě řekl, že podle něj se koalice v rozpočtu nevyzná, a proto se hnutí ANO zdrží hlasování.

Tramvajová trať i městský okruh

Mezi hlavní investice patří pokračování prací na přeložení tramvajové trati z ulice Dornych do Plotní ulice, které začaly letos. Další jsou stavby velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici, ale i v úseku Tomkovo náměstí a Rokytova. Město dá peníze i na dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla nebo do rekonstrukce objektu Národního divadla Brno.

Největší výluka v historii. Hlavní nádraží v Brně kvůli modernizaci přerušilo na rok svůj provoz

Číst článek

Asi 700 milionů půjde na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury.

V rozpočtu je navržena také pravidelná splátka úvěru od Evropské investiční banky. Splátka činí 310 milionů korun, koncem příštího roku tedy bude zadluženost kolem 3,5 miliardy korun.

Kromě schválení rozpočtu vzali zastupitelé na vědomí rozpočet statutárního města, tedy rozpočtu Brna i s rozpočty všech jeho 29 městských částí. Rozpočet statutárního města počítá s příjmy 14 miliard korun a výdaji 16,5 miliardy korun, přičemž rozdíl pokryjí opět dotace nebo peníze z minulých let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme