Samoživitelky na obecní byty ve čtvrti Brno-sever nedosáhnou, pravidla jsou diskriminační, varují neziskovky

Kritéria pro přidělování obecních bytů ve čtvrti Brno-sever jsou diskriminační – to si myslí oslovené neziskové organizace, právníci a politici. Pro Český rozhlas Brno uvedli, že jsou znevýhodňováni například lidé s rodičovským příspěvkem nebo chudí senioři. Vedení tamní radnice s tím ale nesouhlasí. Podle nich mají v obecních bytech bydlet lidé, kteří jsou schopni bez problémů platit nájem.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kritéria pro přidělování obecních bytů v městské části Brno-sever jsou podle odborníků diskriminační. | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Bydlím u rodičů s jedním synem a potřebovala bych se osamostatnit. Je to pro nás malinké, nemůžu si vychovávat syna tak, jak chci. Je nás tam dohromady asi šest lidí. Pochybuju, že když si podám žádost, tak uspěju,“ říká žena, která z obav o nepřidělení bytu chtěla zůstat v anonymitě. Bydlení hledá čtvrtým rokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová kritéria pro přidělování bytů v Brně-severu vzbuzují kritiku. Podle oslovených neziskových organizací, právníků a zástupců magistrátu získat obecní byt bude takřka nemožné pro seniory nebo pro samoživitelky s rodičovským příspěvkem

Součástí kritérií je bodové hodnocení. Zatímco v říjnu by dostala za rodičovský příspěvek pět bodů, nyní dostane nulu. Podnikatelé nebo lidé pracující na plný úvazek ale získají dvacet pět bodů. Což je většina všech možných, vysvětluje Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení.

„Pokud je to matka samoživitelka, rozvedená, která se musela vystěhovat z nájmu, má trvalý pobyt na úřadu, tak má tři body. Já tomu úplně nerozumím, hrát si na to, že jsou nějaká pravidla, která mají sloužit občanům, ale vůbec neslouží,“ myslí si.

Místostarosta Brna-severu David Aleš z hnutí ANO přibližuje důvody zavedení nových kritérií. „My jsme chtěli rozlišit dvě situace. Jsou tady žadatelé nebo žadatelky, kteří žijí z toho, že jejich děti jim vydělávají peníze. Pak jsou tady lidé, kteří normálně fungují, mají děti a je jim potřeba pomoct. Máme za to, že jsme schopni tu potřebu některých žadatelů či žadatelek vyřešit tak, že jim pomůžeme bez nějakých bodů, než abychom museli automaticky přidělovat byty lidem, u kterých víme, že to nebude fungovat,“ říká.

Podle starosty městské části Brno-sever Martina Malečka z hnutí SOL kritéria diskriminační nejsou. „V těchto obecních bytech by měli bydlet především lidé, u kterých je maximální možná jistota, že budou schopni splácet nebo platit to standardní obecní bydlení. Pokud si otevřu a pročtu statut sociálního bytu, tak jak ho má definován statutární město Brno, které má síť sociálních bytů výlučně, tak tam se jednoznačně dočítám, že v pojmu sociálního bytu tam kromě seniorů, rodin s dětmi patří také a matky samoživitelky s nízkými příjmy.

Bez hypotéky

S tím ale nesouhlasí náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl z ODS. „V obecních bytech by primárně měli bydlet lidé, kteří nejsou schopni dosáhnout na možnosti hypotéky nebo jiné formy bydlení. Žena samoživitelka s rodičovským příspěvkem je sociální případ a priori? To tak přece není. Takovéto klasifikaci nerozumím a rozhodně se s ní neztotožňuji,“ uvedl.

‚Skutečně potřební nemohli žádat.‘ Praha chce zjednodušit přidělování bytů, volných jsou dva tisíce

Číst článek

Kritérii by se mělo vedení Brna zabývat v pondělí. Už v pátek ale o jejich nové podobě chtějí jednat koaliční lidovci z Brna-severu. Ti totiž na listopadovém zastupitelstvu s novými kritérii nesouhlasili. „Chceme přijít s konkrétními návrhy, jak tato kritéria modifikovat, protože každé zastupitelstvo městské části může schválit jiná kritéria. A toho chceme dosáhnout,“ říká náměstek primátorky a radní Brna-severu Petr Hladík.

Brno-sever má ve správě nejvíc obecních bytů ze všech městských částí, a to zhruba 5,5 tisíce.

Petr Tichý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme