Většina pokut Slušných lidí je promlčená, úředníci přestupky nestihli vyřídit včas

Většina pokut pro přívržence hnutí Slušní lidé za přerušení loňského divadelního představení v Brně je promlčená a nebudou ji muset zaplatit, řekla ve středu mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Pokutu dostalo 25 lidí, 17 podalo odpor nebo námitku podjatosti. Magistrát Brna podle Dobešové nestihl vyřídit včas odvolání proti podjatosti. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek ale odmítl, že by magistrát postupoval pomalu.

Brno (Aktualizováno: 14:56 15. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na třicet členů hnutí Slušní lidé vtrhlo na jeviště brněnského Divadla Husa na provázku. Protestovali proti inscenaci Naše násilí a vaše násilí. | Foto: Jan Tomandl | Zdroj: ČTK

Ze zbylých osmi, co odpor nepodali a musí zaplatit, uhradil pokutu jediný. Po zbytku bude městská část peníze vymáhat. Na propadnutí pokut upozornila Česká televize. Pokuty se pohybovaly kolem 5000 korun.

Hnutí Slušní lidé dostalo pokutu 126 000 za narušení divadelní hry. ‚Udělali bychom to znovu,‘ vzkázali

Číst článek

Městská část kvůli námitkám musela spis už loni předat brněnskému magistrátu jako nadřízenému orgánu, který měl posoudit podjatost městské části. „Dodneška jsme nedostali žádné rozhodnutí, i když je lhůta 30 dní, v obtížných případech 60 dní. Tím bohužel došlo k tomu, že jsou přestupky odvolaných 17 osob promlčené,“ uvedla Dobešová.

‚Situace nás mrzí‘

Podle ní městská část nemůže dělat nic, dokud nadřízený orgán nerozhodne o podjatosti. „Udělali jsme maximum a činili všechny kroky včas a v souladu se zákonem. Velmi nás mrzí situace, kdy máme za to, že nadřízený orgán svou nečinností způsobil, že u části osob došlo k promlčení přestupku,“ zdůraznila Dobešová.

Poňuchálek napsal, že městská část předala magistrátu k vyřízení pouze spisový materiál ve věci odvolání proti usnesení o podjatosti, kterou namítala a následně se proti ní odvolala jediná osoba.

„Než však mohl magistrát rozhodnout o tomto odvolání, bylo nutné rozhodnout o vznesené námitce podjatosti proti magistrátu, o které rozhodoval Krajský úřad Jihomoravského kraje,“ uvedl Poňuchálek.

Podle něj krajský úřad rozhodl o námitce podjatosti více než tři měsíce od obdržení spisu. „K zániku odpovědnosti za přestupky u dalších obviněných osob došlo nečinností úřadu městské části,“ uvedl Poňuchálek. O odporu podle něj nerozhoduje nadřízený orgán, ale pokračuje řízení, k němuž je příslušný úřad městské části.

„U dalších obviněných osob ze Slušných lidí nebyl magistrát příslušný k žádným úkonům ani nikdy nedisponoval spisovými materiály v těchto dalších řízeních,“ zdůraznil Poňuchálek.

Slušní lidé dostali pokutu za to, že vstoupili na pódium při představení Naše násilí a vaše násilí. Tehdy to odůvodnili tím, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic v kontroverzní insenaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme