Brněnský projekt pro lidi bez domova uspěl. Bydlení si po roce udrželo 96 % rodin

Bezdomovectví rodin má řešení: celkem 96 % rodin, které se účastnily projektu Rapid Re-Housing, si po roce zvládlo udržet bydlení. Jak potvrdil výzkum Ostravské univerzity, díky projektu se navíc zlepšil zdravotní stav zapojených dětí i rodičů.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina z Brněnského projektu Re-housing

Rodina z Brněnského projektu Re-housing | Foto: Štěpán Ripka | Zdroj: Platforma pro sociální bydlení

Téměř všechny rodiny, které se zapojily do brněnského projektu rychlého zabydlení Rapid Re-Housing, po roce obnovily nájemní smlouvu. Hlavním cílem bylo, aby si rodiny, které se dřív potýkaly s bezdomovectvím, udržely bydlení bez dluhů. Z celkem 50, které v rámci projektu dostaly před rokem od města byt, se to podařilo 48 rodinám. Výsledky prvního půl roku trvání projektu zkoumali taky vědci z Ostravské univerzity.

Brno jí dalo druhou šanci. Projekt Housing First pomáhá lidem bez domova sehnat bydlení

Číst článek

„Brno je průkopníkem v inovativních sociálních projektech. Jsem rád, že se tato odvaha vyplatila, a jak se ukazuje u projektu Rapid Re-Housing, je to správná cesta. I výsledky studie potvrzují, že jistota bydlení významně ovlivňuje život zapojených rodin. V nastoleném trendu chceme i nadále pokračovat. Naším cílem je ukončit bezdomovectví rodin s dětmi ve městě,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Snížená úrazovost dětí

„Máte svůj záchod, svoji koupelnu, kuchyň, děti jsou v klidu, můžou se učit. Je to úžasný,“ popisuje účastník projektu Florián Kotlár jak se změnil život rodiny pod stálou střechou nad hlavou. 

Konkrétní dopady projektu na život rodin přibližuje výzkum Ostravské univerzity. „Snížila se úrazovost dětí z 12% na 2,4%. Výrazně se snížil počet hospitalizací. 63x nebyla medikována antibiotika,“ tvrdí Štěpán Ripka z Ostravské univerizty.

Podle vědců prvních šest měsíců projekt neprokázal významný dopad na ekonomickou stabilitu rodiny.

Projekt Rapid Re-Housing byl financován z dotací EU, město se podílelo přibližně 1,6 % z celkové částky. Celkové náklady pak činily 9,7 milionu Kč. Z této částky byla zaplacena práce všech tří partnerů projektu – města Brna, které garantovalo realizaci a částečně zajišťovalo sociální práci, ale také Ostravské univerzity a IQ Roma Servis. Ostravská univerzita zajistila kompletní výzkum a evaluaci projektu, IQ Roma Servis sociální práci s rodinami

Petr Tichý, per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme