Účast v organizované skupině, zneužití pravomoci i přijetí úplatku. Po razii v Brně stíhá žalobce osm lidí

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve středu zahájilo v souvislosti s úterní razií policie v Brně trestní stíhání osmi lidí pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Vrchní státní zastupitelství to zveřejnilo na webu v tiskové zprávě. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

Olomouc (Aktualizováno: 10:57 5. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie, ilustrační foto

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve středu zahájilo v souvislosti s úterní razií policie v Brně trestní stíhání osmi lidí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi osm lidí. Podle Aktuálně.cz byl jedním z nich vlivný politik ODS Otakar Bradáč.

Policejní zátah v Brně: kvůli podezřelému přidělování městských bytů bylo zadrženo osm lidí

Číst článek

„V současné době mohu pouze potvrdit, že v předmětné trestní věci bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání. K ostatním dotazům se s ohledem na probíhající úkony trestního řízení nyní nelze vyjádřit. Další bližší informace podáme, jakmile to procesní situace umožní,“ uvedl vrchní státní zástupce Radim Daňhel na dotazy ohledně stíhání a propuštění zajištěných osob.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Věc se týká radnice Brno-střed.

Předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková už v úterý řekla, že na nesrovnalosti dlouho upozorňovala. Podle ní se týkaly nejen přidělování bytů, ale také podivných směn a podnájmů.

Aktuálně.cz uvedlo, že jedním ze zajištěných byl Bradáč, známý ministra Pavla Blažka. Ministerstvo spravedlnosti v reakci na situaci vydalo prohlášení, ve kterém uvedlo, že Blažka, primátorku Brna Markétu Vaňkovou ani jejího náměstka Roberta Kerndla (všichni ODS) policie nekontaktovala a zásah by se jich neměl týkat.

Máme veselou historii, komentuje další kauzu s byty v Brně-střed předsedkyně kontrolního výboru

Číst článek

Blažka, Vaňkovou a Kerndla zmiňoval server už dříve v kauzách ohledně možného kupčení s byty. Řepka zároveň vyloučil, že by byl Bradáč Blažkovým obchodním partnerem. Před více než 20 lety byl jeho advokátním koncipientem.

Premiér Petr Fiala (ODS) ke kauze uvedl, že je potřeba počkat na další informace, avšak platí „padni komu padni“. Pokud by se podle Fialy ukázalo zapletení politiků ODS do kauzy, bude situaci řešit.

Policisté v posledních letech zasahovali v Brně několikrát v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků. Odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé.

V kauze s názvem Stoka šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme