Podnikatelé i radní. Koho poslal soud do vazby po zásahu na radnici Brno-střed?

Městský soud v Brně poslal v sobotu večer do vazby pět lidí v kauze radnice Brno-střed. Jsou mezi nimi podnikatelé i komunální politik. Policie v případu zakázek na odboru investic obvinila celkem devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice městské části Brno-střed | Foto: Jarda 75 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

V souvislosti s obviněnými panují obavy z ovlivňování svědků, maření vyšetřování, útěků a pokračování v trestné činnosti.

Soudce poslal do vazby pět aktérů kauzy Brno-střed. Jsou mezi nimi radní Švachula i úředník Liškutin

Číst článek

„Kriminalisté Národní centrály podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podnět k návrhu na vzetí do vazby pět obviněných osob. Státní zástupce tento podnět akceptoval,“ uvedl v pátek mluvčí mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Vazbu pak v sobotu po sedmihodinovém jednání uvalil soudce Libor Hanuš.

V pondělí se potkají radní Brna-středu. V úterý mimořádně zasedne kontrolní výbor a ve středu bude jednání zastupitelstva.

Policie se dále zajímá také o veřejné zakázky, například tendr na mýtný systém. Od čtvrtka do soboty zasahovala kromě brněnské radnice také v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo v pražském bytě a prostějovském domě místopředsedy hnutí ANO a předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka. Pojítkem obou větví by mohl být Jiří Švachula.

Jiří Švachula

Do veřejného povědomí se dostal nejprve jako galerista. V jeho Galerii Aspekt vystavovali přední čeští umělci. V politice působil dvaapadesátiletý Švachula v barvách hnutí ANO a na radnici Brno-střed měl dosud jako uvolněný člen rady na starosti investice a správu bytových domů. V minulém volebním období byl Švachula místostarostou Brna-středu, i tehdy se zabýval podobnou problematikou. Patří ke sponzorům ANO, je členem dozorčí rady ČD Cargo.

Radní radnice Brno-střed Jiří Švachula (ANO) na snímku z roku 2014 během jednání zastupitelstva | Zdroj: Profimedia

Petr Liškutin

Dlouholetý úředník vede odbor investiční a správy bytových domů v centrální městské části. Zároveň je neuvolněným místostarostou Brna-Ivanovic. Podle webu volby.cz kandidoval loni jako ivanovický lídr ANO, podle kandidátní listiny byl členem hnutí.

Moc dlouho jsem se na politiku jen díval. Jen otevřeností a transparentností je možné úroveň místní komunální politiky pozvednout na úroveň, jakou si obyvatelé Ivanovic zaslouží, uváděl Liškutin na webu ANO.

Lubomír Smolka

Šestašedesátiletý Smolka je předsedou představenstva akciové společnosti KROS – stav. Firma založená v roce 1991 se specializuje na rekonstrukce staveb v centrech měst pro potřeby bydlení, obchodu, školství a služeb. Podle registru smluv pracovala firma KROS – stav pro Brno střed na několika zakázkách při opravách fasád, výměnách oken či rekonstrukcích bytů.

Pavel Ovčarčin

Dalšího zadrženého, podnikatele Ovčarčina, spojují média s firmou Finrax. V obchodním rejstříku má firma jako předmět podnikání uvedený pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a také velkoobchod. Ovčarčinovi je 58 let.

Petr Kalášek

Devětačtyřicetiletý podnikatel Kalášek působí jako jednatel v obchodní firmě Geotest Real. Podle rejstříku se firma zabývá pronájmem nemovitostí, bytových a nebytových prostor a také nespecifikovanou výrobou, obchodem a službami. Lidové noviny upozornily, že Kalášek loni neúspěšně kandidoval za ODS do zastupitelstva v Brně-Jundrově. Web volby.cz jej uvádí jako člena ODS.

Policejní vyšetřování se týká celkem devíti lidí, je mezi nimi také podnikatel Saman El-Talabani, který bude stíhaný na svobodě. „Usiluje o statut spolupracujícího obviněného, ale v tomto svém postavení již zřejmě není v současné době sám. Je zde k dispozici více usvědčujících důkazů,“ řekl v sobotu státní zástupce Radek Mezlík.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme