Brno-střed uzavřelo volební místnost o půl hodiny později. Zdržení způsobila fronta 50 lidí

Radnice v městské části Brno-střed uzavřela volební místnost v sobotu ve 14.30 namísto 14.00 kvůli řadě asi 50 lidí. Mluvčí úřadu Kateřina Dobešová řekla, že zákon umožňuje dokončit volby těm, kteří přijdou do 14.00. Daná volební místnost slouží pro lidi bydlící v Husově 5, což je úřední adresa. Na situaci upozornil Český rozhlas Brno.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební účast v Jihomoravském kraji bude zřejmě vyšší než v minulých sněmovních volbách. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Úřední adresa slouží například lidem bez domova nebo těm, kteří nemají žádné trvalé bydliště, protože mohou bydlet například v nájmu a majitel jim neumožní přihlásit si v daném bytě trvalé bydliště, na adrese mohou být například i rozvedení lidé nebo studenti.

Sečteno je přes 99 procent okrsků. Koalice Spolu přeskočila hnutí ANO, má přes 27 procent

Číst článek

Podle Dobešové přišlo těchto voličů výrazně více. „Vytvořila se fronta asi 50 lidí, kteří nestihli do 14.00 odvolit. V tuto hodinu se ale zavřela brána, aby nemohl přijít nikdo další. A ze zákona je možné, aby lidé, kteří přišli do 14.00, mohli odevzdat hlas,“ řekla.

Po oba dny voleb tam byla také přítomná hlídka městské policie, která řešila drobné incidenty. Podle tajemníka úřadu Petra Štiky byl zájem voličů překvapivý. V žádných předchozích volbách lidé tak dlouho nečekali.

Volební účast v Jihomoravském kraji bude zřejmě vyšší než v minulých sněmovních volbách.

Ke 13. hodině byla podle odhadů krajského úřadu skoro 64 procent, tedy zhruba o 15 procentních bodů více než před čtyřmi lety.

Před čtyřmi lety vyhrálo volby hnutí ANO před ODS a Piráty. Dále se do sněmovny dostali zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Na jižní Moravě dostalo nejvíc hlasů také hnutí ANO před ODS a Piráty.

Vlasta Gajdošíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme