Razie na radnici Brno-střed. Policie už obvinila devět lidí, státní zástupce začne rozhodovat o vazbě

Kriminalisté obvinili v noci na pátek devět lidí v souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Státní zástupce má také začít rozhodovat o vazbě. Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Budova radnice v Dominikánské ulici zůstane uzavřena.

Brno (Aktualizováno: 7:13 8. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO).

Policie poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO). | Foto: Igor Šefr | Zdroj: ČTK

„Kriminalisté zajišťovali důkazy k podezření z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek zadávaných Úřadem městské části Brno-střed a v této souvislosti bylo ve večerních a nočních hodinách ze čtvrtka na pátek obviněno devět osob,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

‚Nedostal špunt do zadku.‘ Jaké odposlechy stály na začátku policejní razie kolem brněnské ANO?

Číst článek

V následujících dnech by se také mělo rozhodovat o vazbě. Městský soud v Brně ale zatím podle mluvčí Petry Hovorkové neeviduje žádné návrhy. „Dle mých aktuálních informací by měly případné návrhy dojít až během sobotního dne, kdy by o nich mělo být také rozhodnuto,“ uvedla Hovorková.

Policisté ve čtvrtek zasahovali na úřadu od časných ranních hodin zhruba do páteční třetí hodiny ranní, poté podle tajemníka úřadu Petra Štiky práci přerušili.

„Bylo mi řečeno, že se bude pokračovat. Nevím, jak dlouho to potrvá, budovu v Dominikánské ale ještě dnes necháme uzavřenou po celý den. Máme zde navíc vytahané věci, stoly s podklady na chodbách,“ řekl Štika. Ostatní pracoviště budou otevřená, například v Měnínské či na Malinovského náměstí.

Policie na radnici hledala dokumenty, není ale zřejmé, čeho přesně se zásah týká, řekl tajemník radnice Petr Štika. Policisté zasahovali také ve Správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá.

Podle některých médií policisté zadrželi radního, někdejšího místostarostu a člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachulu (ANO).

Švachula působí podle serveru Lidovky.cz na antimonopolním úřadu jako člen rozkladové komise pro dohled nad zadáváním veřejných zakázek v Brně.

NCOZ od čtvrtečního rána zasahovala na vícero místech v zemi ve dvou oddělených případech.

„Souběžně s touto trestní věcí probíhalo dokumentační zajišťování důkazů v prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na některých dalších místech souvisejících s rozhodováním uvedeného úřadu v oblasti zadávání veřejných zakázek,“ sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Jednal jsem s firmou Kapsch i antimonopolním úřadem. Ušetřilo se 1,5 miliardy, tvrdí Faltýnek

Číst článek

Detektivové přišli kromě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně také do pražského sídla firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém v Česku a bytu ředitele Kapsch Karla Feixe.

Ale také k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, jak informoval server iROZHLAS.cz, a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

Policie podle serveru Novinky.cz podezřívá předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce.

Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou.

„V této samostatně vedené trestní věci nebyla žádná osoba obviněna,“ uvedl Ibehej. A podle vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana nebyl obviněn nikdo s imunitou, uvedl pro Deník N. Znamená to, že mezi nimi Faltýnek není.

Antimonopolní úřad už funguje

Budova Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je pak po čtvrtečním celodenním policejním zásahu od rána přístupná veřejnosti a úředníci se mohli vrátit k práci. 

Předseda ÚOHS Petr Rafaj ve čtvrtek na úřadu nebyl a není zřejmé, zda přijde. „Pan předseda včera (ve čtvrtek) na úřad nepřišel, zda přijde dneska, zatím netuším. Nemáme žádné informace o tom, že by byl někdo z úřadu obviněn,“ řekl Švanda. A Rafaj nebyl ve čtvrtek k zastižení.

Kde víme, že policie zasahovala

  • pražské sídlo firmy Kapsch
  • byt jejího ředitele Karla Feixe
  • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně
  • radnice městské části Brno-střed
  • pražský byt a prostějovská vila Jaroslava Faltýnka
  • prostějovské sídlo společnosti TK Plus

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme