Největší výluka v historii. Hlavní nádraží v Brně kvůli modernizaci přerušilo na rok svůj provoz

V Brně začala největší výluka v historii tamního vlakového nádraží. Do hlavní stanice zajíždí jen některé regionální vlaky, třeba od Blanska nebo Moravského Krumlova. Dálkové spoje zastavují na Dolním nádraží a v Židenicích.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží Brno

Hlavní nádraží Brno | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Větší provoz je taky na stanicích v Králově Poli, v Chrlicích nebo Slatině. Ze všech stanic je do centra města zavedená náhradní doprava. A to vlaková, autobusová i tramvajová. 

Kvůli opravám mostů přes Hybešovu a Křídlovickou ulici a modernizaci zabezpečovacího zařízení se na nádraží nedostanou vlaky do Břeclavi, Vyškova a Slavkova, nepojedou na něj ani rychlíky od Tišnova.

Šalingrad? Klasická brněnská recese, nebude to fungovat, říká končící náměstek

Číst článek

Místo hlavního se bude používat Dolní nádraží a ve větší míře také židenické, slatinské a královopolské nádraží. Ve všední dny se výluka dotkne dvou třetin z 60 tisíc lidí, kteří nádražím průměrně procházeli.

Náhradní doprava

Lidé nyní musí sledovat v jízdních řádech, z jakého nádraží jejich vlak vyjíždí, případně na jakém končí a podle potřeby využít náhradní dopravu. Základním spojením hlavního a Dolního nádraží je autobusová linka 61, která jezdí v pravidelném intervalu a v případě nárazové potřeby po příjezdu vlaku jsou připravené záložní autobusy. 

„V náhradních spojích platí jízdenky Českých drah i Regiojetu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí soukromého dopravce Alžběta Nečasová.

České dráhy dostanou od firmy Stadler 13 milionů korun. Jedná se o pokutu za pozdní dodávku vlaků

Číst článek

Na Dolním nádraží pro výluku vznikly nové čekárny, jsou tam i pokladny a sociální zázemí.

Dále jako náhradní doprava jezdí v pravidelném krátkém intervalu vlaky mezi židenickým a hlavním nádražím, některé zajíždějí až do Králova Pole. Odtud je také možné dostat se do centra a k hlavnímu nádraží tramvají s označením P6.

Od hlavního nádraží jezdí také autobusové spoje E63 do Chrlic a E77 do Slatiny. Regionální autobusy také pokračují z Chrlic dále až k hlavnímu nádraží.

Výluka se týká také vlaků RegioJetu, které pojedou přes Dolní nádraží a zastaví i v Židenicích, stejný model volí i České dráhy pro dálkové vlaky mezi Prahou a Břeclaví.

Ve stanicích budou během výluky informátoři, kteří lidem pomohou zorientovat se ve změnách. Lidé si mohou také přečíst informace na internetu, nebo si vzít ve stanicích letáky s přehledem změn.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme