Rychlost především. Obyvatelé obcí na Brněnsku proti změně jízdních řádů protestovali marně

V neděli začnou po celém Česku platit nové jízdní řády. Cestující ze dvou obcí na Brněnsku kvůli nim stráví v autobuse při cestě do krajského města víc času, anebo budou muset jezdit za prací a do školy autem. Rychlé spoje tam nově nezastaví. Dotuje je totiž Kraj Vysočina, který odmítá přispívat na cestující z jiného regionu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský autobus na zastávce Nemocnice Bohunice v Brně (foto z roku 2011) | Foto: Harold | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

„Naším cílem je co nejrychleji dostat většinu cestujících do cíle své cesty, to znamená do Brna, a neprodlužovat cestu obsluhou zastávek, na kterých téměř nikdo nenastupuje,“ vysvětlila pro Český rozhlas Brno mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zastavení rychlých autobusových spojů do Brna budou od neděle čekat cestující ze dvou menších obcí na Brněnsku marně. Jaké komplikace tato změna jízdních řádů způsobí, zjišťovala Alena Hesová

S tím, že by tyto autobusy nebyly dost využívané, nesouhlasí třeba Hana Máčková z Přibyslavic, kterou spoje vozily na nádraží Zvonařka poblíž její kanceláře.

„Dost často se nám stávalo, že nastupoval Bítešák, Přibyslavák, Bítešák, Přibyslavák, a řidiči nám všichni dávali lístky do Bíteše, protože cena byla stejná. Vůbec nás nenapadlo, že by se mohlo stát, že by se počítalo, kolik lidí v Přibyslavicích vystupuje,“ vysvětluje.

Když bude využívat linky Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, ročně místo 13 dní stráví v autobuse dvojnásobek času. A zaplatí asi o 5000 korun víc.

Železnici čeká jedna z největších porevolučních změn. Cestující si musí dát pozor, s kým jedou

Číst článek

„Petici jsme sepisovali. Podpořilo nás zhruba 650 lidí. Nicméně byla projednána Jihomoravským krajem a zamítnuta,“ dodává nezávislá starostka Přibyslavic Iva Hadašová.

Spoje by v obcích zastavovaly, pokud by Jihomoravský kraj dotoval jejich jízdu po celém svém území, ale to hejtmanství odmítá. Ve špičce pošle autobusy integrovaného systému rychlejší trasou.

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme