Brožová podá žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podá příští týden žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí, které zamítlo její žádost o prominutí platby čtyřicetimilionové pokuty. Uvedla to dnes v České televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Brožová | Zdroj: ČTK

Brožová se tak chce bránit proti kárné žalobě, kterou pro ni před časem navrhl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Brožová totiž podle něj neinformovala včas ministerstvo o pokutě, kterou dostala od finančního úřadu. Podle Ivy Brožové je ale kárná žaloba proti ní jen snahou odstranit ji z čela soudní instituce.

V České televizi Brožová řekla, že v případě pokuty postupovala správně. Spoléhala na to, že ministerstvo financí penále zruší:

"Žádná organizační složka státu nemá finanční prostředky k tomu, aby uhradila takto uložené sankce. Musí požádat o posečkání, což jsem učinila, a současně požádat o prominutí, což jsem rovněž učinila. Ke zkratu došlo ve chvíli, kdy ministerstvo financí pokutu odmítlo prominout."

Šéfka Nejvyššího soudu už před časem řekla, že ministerstvo financí v 98 procentech podobných případů - tedy pokut uložených soudům nebo státním zastupitelstvím - tyto sankce vždy promíjí. Ministerstvo to nechtělo podrobně komentovat. Tyto případy se prý řídí daňovými předpisy a dotčené subjekty jsou podle mluvčího resortu vázány mlčenlivostí.

Nejvyšší soud měl před lety špatně proinvestovat část svého rozpočtu. Brožová prý o penále věděla pět měsíců, o pomoc ale stát požádala až v polovině listopadu.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme