Brožová-Polednová by mohla vymáhat odškodnění za své věznění

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová by po státu mohla nárokovat odškodné za svůj pobyt ve vězení. A to v případě, že by i Vrchní soud v Praze potvrdil rozhodnutí hradeckého krajského soudu. Ten minulý týden dospěl k závěru, že se na Brožovou-Polednovou vztahují hned tři amnestie. V jejich důsledku jí měl být celý trest odpuštěn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová | Foto: Marek Janáč

Na tuto možnost paradoxně nepřišel advokát odsouzené prokurátorky, ale pracovníci prezidentské kanceláře. Ti dali podnět zabývat se otázkou, jestli se na případ Brožové-Polednové amnestie nevztahují.

Každá amnestie přitom z šestiletého trestu pomyslně odmazává dva roky. Do věznice ve Světlé nad Sázavou nastoupila Brožová-Polednová před necelým rokem.

Pokud se potvrdí, že do věznice vůbec nastoupit neměla, nejenže se dostane na svobodu, ale od státu může žádat i tučné odškodné.

Náhrada může jít do statisíců

Jak Radiožurnálu potvrdil profesor Jaroslav Fenyk z katedry trestního práva brněnské právnické fakulty, soudy mají povinnost hledat důkazy ve prospěch i neprospěch obžalovaných. U takto starých trestných skutků se pak automaticky zkoumá vliv možných amnestií na výši i druh trestu.

Advokát Brožové-Polednové Vladimír Kovář se k případu nechtěl vyjadřovat s tím, že k neveřejnému jednání u hradeckého krajského soudu ani nebyl předvolán. Nevyloučil ale, že nárok na odškodné za případně nezákonné věznění Brožové-Polednové vůči státu uplatní.

Konkrétní částka se posuzuje individuálně, za necelý rok věznění by ale podle zákona o odpovědnosti státu za škodu mohla Brožová-Polednová získat přinejmenším 170 korun za každý den, co za mřížemi strávila. Tedy za rok věznění zhruba 62.000 korun.

Martin Hromádka, Martin Drtina, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme