Dohledový úřad nenašel u onkobrožury s Babišem znaky kampaně. Politický či etický rozměr neřešil

Opozicí kritizovaná brožura o onkologické prevenci, v níž se objevil text premiéra Andreje Babiše (ANO) s fotografií, nejspíš nemá znaky politické kampaně. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí uvedl, že na základě žádostí o konzultaci radil s úpravami textu, které by „minimalizovaly možnost, že by byla publikace vnímána jako prostředek volební kampaně“. „Politický, kulturně-politický či etický rozměr věci“ úřad nehodnotil.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VZP po kritice rozhodla, že brožury o onkologické prevenci rozešle až po říjnových volbách | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V brožuře nazvané „Kdyby“ znamená pozdě se kromě Babiše objevil ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, což vyvolalo kritiku opozice, že premiér zneužívá veřejné peníze na předvolební kampaň.

Premiér následně oznámil, že distribuci brožur odsune. „Pokud se opozice tak strašně bojí jedné mojí fotky na konci brožury, kterou jsem vymyslel a zorganizoval a ve které je hlavně 19 špičkových odborníků na rakovinu, vydáme ji po volbách. Nemám s tím problém,“ uvedl. Dokument se nicméně objevil na webu ministerstva zdravotnictví.

Největší pojišťovna plánovala rozesílat kritizované brožury. ‚Babiš zneužívá veřejné peníze,‘ říká opozice

Číst článek

„Ve věci publikace ‚Kdyby‘ znamená pozdě se na Úřad s žádostí o konzultaci obrátila jedna fyzická osoba a jedna právnická osoba, která není orgánem veřejné moci, ani nebyla zřízena zákonem. Těmto dvěma zájemcům o konzultaci Úřad doporučil konkrétní textovou úpravu publikace tak, aby nevzniklo podezření, že tiskovina naplňuje znaky volební kampaně,“ píše dohledový úřad v tiskové zprávě, kterou si lze přečíst na konci článku. Uvádí také, že nehodnotil politický, kulturně-politický či etický rozměr vydání brožury. 

Stanovisko podle dokumentu doporučil doplnit pod jméno a podpis premiéra Andreje Babiše, respektive ministra zdravotnictví Vojtěcha, vládní funkce, aby bylo jasné, že „prostor mu není vyhrazen jako fyzické osobě, ale jako veřejnému funkcionáři stojícímu v čele vlády, která priority ve zdravotnictví určuje“.

Upravena by měla být i pasáž ve znění „Určitě víte, že jsme připravili...“, a to na „Určitě víte, že vláda připravila...“.

Kontroverze kolem brožury o rakovině. Zájem vzbudil úvod, doslov i fotografie premiéra a ministra

Číst článek

Podle úřadu by použití první osoby množného čísla v kombinaci s Babišovým podpisem bez vazby na funkci ministerského předsedy mohlo publikaci posouvat směrem ke sdělení ve prospěch kandidáta.

Úřad v závěru konstatoval, že u vydání brožury nedošlo k porušení zákona. „V ostatních částech materiálu (ať už jde o textový obsah, či grafické zpracování) úřad nespatřil možný přesah do volební kampaně. Koncepce publikace spočívá právě v osobních apelech osobností.“

Publikace stála Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která je největší v zemi, 15 milionů korun. Její mluvčí Viktorie Plívová uvedla, že by VZP považovala za nešťastné, kdyby se diskuse o problematice onkologických onemocnění politizovala.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme