Bruntálsko zaplavil sníh, kalamita trvá

Silničáři na Bruntálsku vyhlásili kvůli přívalu sněhu a silnému větru kalamitní stav. Vytrvalé sněžení, silný vítr a nízké teploty zkomplikovaly dopravu v obcích i mimo ně. Na silnicích se tvoří závěje, tři vozovky se od rána nepodařilo vůbec zprůjezdnit a po poledni k nim přibyla další. Řidiči by tak měli vyjíždět pouze se sněhovými řetezy. Podle silničářů bude kalamita tvrat nejméně celý dnešní den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Vladislav Galgonek, Martin Hromádka | Zdroj: ČTK

Sjízdnost na silnicích v okrese Bruntál se v noci podstatně zhoršila poté, co napadlo zhruba 20 centimetrů sněhu a silný nárazový vítr vytvořil závěje. "Byl vyhlášen kalamitní stav na celém území okresu. Vytrvale sněží, fouká silný vítr a tvoří se závěje," informoval Český rozhlas dispečer Okresní správy silnic v Bruntále Jaromír Šimek. "Probíhá údržba převážně plužením, pouze nebezpečná místa se sypou drtí. Kdo má řetězy, nechť si je vezme a bez zimní výbavy raději nevyjíždí," doporučuje dispečer.

Jaromír Šimek také potvrdil uzavření několika silničních úseků, které jsou absolutně neprůjezdné. "Jsou to úseky Rýžoviště-Arnoltice, Rešov-Skály, Dobřečov-Horní město a po poledni jsme museli uzavřít také silnici Norberčan do Nové Vésky," upřesnil Šimek. Pokud nepřestane foukat, situace bude podle silničářů i nadále špatná.

Podstatně lepší situace než na Jesenicku je v Beskydech. Na cestách je uježděná, asi osmicentimerová vrstav sněhu. Dispečer frýdeckomístecké správy silnic Jaroslav Kolář ale varuje před navátým sněhem. "Vozovky máme všechny sjízdné, tvoří se ale sněhové jazyky," uvedl. Silničáři v každém případě doporučují použít při cestě do hor sněhové řetězy.

V Jeseníkách varují pracovníci Horské služby lyžaře před mrazem a omrzlinami. Na hřebenech jesenických hor záchranáři přes noc naměřili až minus 17 stupňů Celsia, přes den se teplota pohybuje kolem 10-ti stupňů pod bodem mrazu. Lidé by podle Horské služby neměli přeceňovat své možnosti a měli by se do hor hlavně teple oblékat. V Jeseníkách je nyní zhruba půl až metr sněhu a fouká mrazivý vítr.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Ivana Šuláková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme