Europoslanci kontrolního výboru vyzvali Andreje Babiše, aby vyřešil svůj možný střet zájmů

Několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu vyzvalo Andreje Babiše (ANO), aby odstoupil, nebo přestal inkasovat peníze z unijního rozpočtu přes firmy spojené s Agrofertem, pokud se střet zájmů skutečně prokáže. Doporučení schválená výborem jsou nezávazná, mohou se ale odrazit v červnovém usnesení europarlamentu.

Brusel (Aktualizováno: 14:03 7. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér odmítá, že by měl vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Ve čtvrtek se na tom shodlo několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku.

12 rad pro Babiše a vládu, jak se vyhnout střetu zájmů. Kontrolní mise europoslanců chce nulovou toleranci

Číst článek

V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Evropská komise by zase podle europoslanců měla zastavit platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou toleranci. Loňská auditní zpráva Evropské komise konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá.

Většina europoslanců se shodla na tom, že kontrolní mise potvrdila podezření na střet zájmů, které zákonodárci měli. „V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji,“ podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce zelených.

Premiér se nechtěl k doporučení vyjádřit. Zopakoval své stanovisko, že žádný střet zájmů nemá a že vyhověl novelizované podobě českého zákona o střetu zájmů. „A dál to nechci komentovat, protože se bojím, že bych se musel následně omlouvat za ten komentář,“ uvedl.

‚Úřady neumí kontrolovat‘

Výbor ve zprávě vyzval Babiše, aby se „zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra“, pokud se střet zájmů prokáže.

Závěr unijní mise ke střetu zájmů: Když se konflikt potvrdí, měl by Babiš rezignovat, nebo prodat Agrofert

Číst článek

Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v Česku, aby co nejdříve odstranily nedostatky v „odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů“.

Doporučení, která výbor schválil na čtvrtečním projednáním, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme