,Poskytli jsme informace, které komise požadovala.‘ Ministerstvo odeslalo dopis ke střetu zájmů

Odesláno. Ve středu odešel z ministerstva pro místní rozvoj do útrob Evropské komise očekávaný dopis s informacemi, jak se v Česku daří kontrolovat střet zájmů. Pro iROZHLAS.cz to potvrdil jeho mluvčí Vilém Frček. Resort Kláry Dostálové (za ANO) tak dodržel šibeniční termín. Brusel totiž odmítl žádost o dvouměsíční odklad, tuzemské úřady tak měly na odpověď jen několik dní.

Doporučujeme Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Národní orgán pro koordinaci odeslal dnes prostřednictvím Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu z Ministerstva pro místní rozvoj odpověď Evropské komisi na její dopis týkající se auditu v oblasti střetu zájmů. Česká republika tak poskytla v termínu aktuální informace, které Evropská komise požadovala,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Informaci zveřejnil resort také svém webu.

Šibeniční termín pro Česko: Brusel odmítl odklad kvůli střetu zájmů, informace chce do dvou dní

Číst článek

„Jedním ze sdělení je to, že Ministerstvo průmyslu a obchodu jako řídicí orgán splnilo požadavek na zapracování Metodického stanoviska č. 10 Národního orgánu pro koordinaci do své řídící dokumentace. Česká republika vede s Evropskou komisí dialog a reaguje na všechny podněty,“ dodal Frček.

České úřady měly původně poslat dopis s informací, jakým způsobem aktuálně kontrola střetu zájmů probíhá, do 8. září. Ministerstvo pro místní rozvoj, které komunikaci s Bruselem koordinuje, ale v prvním zářijovém týdnu požádalo o posunutí termínu. A to o celé dva měsíce.

Jenže Brusel na šedesátidenní odklad nepřistoupil. „S ohledem na slyšení našeho Generálního ředitelství dne 27. září 2021 ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu trvám na tom, abych do 22. září obdržel vyčerpávající stav provedení (požadovaných opatření – pozn. red.),“ píše se v dopise, který na české úřady dorazil minulý pátek. Na odpověď tak měly jen několik dní.

Dostálová však v úterý slíbila, že lhůtu její resort dodrží a odpověď s požadovanými informacemi poslat stihne. „Reagujeme v termínech tak, jak Evropská komise chce. Plníme vše, na čem jsme s Evropskou komisí domluveni. Termín 22. září stihneme,“ prohlásila Dostálová.

Zaveďte opatření č. 10, žádá Brusel kvůli kontrole střetu zájmů. Resort průmyslu s tím měsíce otálí

Číst článek

Dopisy z Bruselu

Aktuální korespondence s Evropskou komisí navazuje na auditní šetření ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). České úřady měly Brusel například informovat o tom, jak v Česku probíhá „zlepšování systému řízení a kontroly“ ve vztahu k rozdělování unijních dotací. Obsahem měla být rovněž informace, zda se již podařilo dokončit prověrku 12 dalších, dosud nekontrolovaných projektů dceřinek Agrofertu.

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér Babiš porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

Na konci srpna ale na některá ministerstva dorazil ještě jiný dopis z Bruselu, který do této výměny informací nepatří a je mimořádný. V něm vysocí představitelé Evropské komise varovali Čechy, že pokud nezačnou pořádně kontrolovat střet zájmů, pozastaví proplácení dotací.

Dopis Evropské komisi kvůli sporům o střet zájmů napsali také Piráti a STAN. Pokud nebude vyřešen, má se Brusel zaměřit se sankcemi jen na Agrofert v Babišových svěřenských fondech. Trestán by neměl být běžný občan či podnikatel, uvedli. Dopis směřovali ke středečnímu termínu.

kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme