Postupujeme podle zákonů, všechny projekty schválily české úřady, zní z Agrofertu k dotaci pro Fatru

„Rozhodnutí může v této záležitosti vydat pouze soud,“ reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka na zjištění serveru iROZHLAS.cz, že do Prahy přišel dopis, v němž Evropská komise zamítá žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra. Tuzemské úřady se prostřednictvím žádosti snažily otestovat střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Komise nyní do Česka vzkázala, že musí projekt zrušit, jinak mu hrozí pozastavení dalších dotací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnik Fatra Napajedla. | Foto: Jan Karásek/MAFRA/Profimedia | Zdroj: Profimedia

Dopis napsal šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Mark Lemaitre české velvyslankyni při Evropské unii Editě Hrdé. Připomíná v něm, že podle výsledků auditu ke střetu zájmů českého premiéra je žádost o dotaci na nákup nového válcovacího stroje pro firmu Fatra neoprávněná. A proto ji neproplatí.

Hanzelka na dotaz serveru iROZHLAS.cz reagoval, že o dopisu od Evropské komise není holdingu nic známo. „Zaznamenali jsme pouze informace v médiích. Je s podivem, že o věci, která se nás týká, se dozvídáme právě prostřednictvím novinářů,“ napsal.

Risk s dotací pro Fatru nevyšel. Brusel navíc kvůli střetu zájmů hrozí stopkou pro další platby

Číst článek

Nesouhlasí ani s tím, že vůbec jde o rozhodnutí Evropské komise. „Jde o dopis. Rozhodnutí může v této záležitosti vydat pouze soud,“ uvedl Hanzelka. „Taktéž nesouhlasíme s interpretací, že by byly ohroženy další dotační tituly pro ČR.“

Test střetu zájmů

Evropská komise v rámci auditního šetření došla k závěru, že české úřady porušují legislativu ke střetu zájmů. Následně je Brusel vyzval, aby zmíněné projekty zrušily.

Tuzemské politické špičky se ale rozhodly Babišův střet zájmů – s nímž současný premiér a ani české úřady od začátku nesouhlasí – otestovat a skrze to získat rozhodnutí, které by následně mohly napadnout u soudu.

Komise ale nejenže dotace neproplatila, nevydala ani rozhodnutí o zamítnutí platby. Pro celou finanční operaci pouze zastavila platební lhůtu. To bude podle náměstka ministerstva zahraničí Martina Smolka obtížně žalovatelné, jak server popsal už dříve.

Dopis o přerušení platební lhůty pro dotaci společnosti Fatra | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká vláda má půl roku na nápravu – dotaci pro Fatru zrušit a vyřadit z dotačního programu. Toto už Brusel požadoval po auditním šetření.

V případě, že to české úřady neudělají, můžou ohrozit nejen projekty Agrofertu, ale i další evropské dotace pro české firmy. Komise může v nejzazším případě zastavit všechny dotace mířící z Bruselu do Česka v rámci operačního programu, který spadá pod ministerstvo průmyslu.

Mluvčí Agrofertu podle svých slov trvá na tom, že v oblasti dotací postupují přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. „Všechny dotační projekty byly schváleny českými úřady a také průběžně kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad.“

Proplacená dotace pro Fatru? ‚Součást strategie, jak dostat střet zájmů před soud,‘ říká náměstek Piecha

Číst článek

„Dotace byla využita přesně v souladu s jejími podmínkami. Šlo o snížení energetické náročnosti u jedné z laboratorních technologií ve společnosti Fatra,“ přiblížil Hanzelka.

Plán s dotací

Ačkoliv kvůli šetření Babišova střetu zájmů neměly jednotlivé firmy z Agrofertu peníze z eurofondů vůbec inkasovat, ministerstvo průmyslu a obchodu před půl rokem Fatře proplatilo 547 tisíc. Poté chtělo po ministerstvu financí, aby žádost o proplacení poslalo i Evropské komisi.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba za ANO) se snažili Brusel otestovat. Doufali, že pokud žádost zamítne, Česko ho bude moci zažalovat.

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová se původně obávala, že Brusel zastaví veškeré platby. Její kolegové z vlády ale argumentovali tím, že případná žádost o proplacení peněz Fatře bude brána jako výjimka. To si už dříve vyjednali právě s Lemaitrem.

Resort financí nakonec 16. června mimořádnou žádost o proplacení dotace pro Fatru poslal, a to přestože na rizika tohoto plánu upozorňoval náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, který dříve s celým plánem na otestování střetu zájmů přišel.

Více si o risku s dotací pro Fatru můžete přečíst ZDE.

Tereza Čemusová, Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme