Brutalistní Transgas nebude prohlášen za kulturní památku, demolici nic nebrání

Brutalistní komplex budov Transgas na pražské Vinohradské třídě se nejspíš bude moct zbourat. Zjistily to Hospodářské noviny. Ministerstvo kultury zastavilo přezkumné řízení, kterým se snažili odpůrci demolice rozhodnutí památkářů zvrátit. Transgas tak definitivně nebude prohlášen za kulturní památku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jedná se o konečné rozhodnutí. Transgas tak definitivně nebude prohlášen za kulturní památku,“ okomentovala pro Hospodářské noviny rozhodnutí předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.

'Polibek smrti pro Vinohradskou.' Developer píše ministrovi, budovy Transgasu zatím bourat nesmí

Číst článek

Rozhodnutí vítá hlavně developerská společnost HB Reavis slovenského podnikatele Ivana Chrenka. Ta už dřív prohlašovala, že přezkumné řízení považuje za pouhou formalitu, protože ministerstvo už jednou rozhodlo o tom, že objekt památkově chránit nebude.

„Už vloni ministerstvo konstatovalo, že architektonické kvality souboru budov nevyvažují jeho urbanistické nedostatky. Jsme rádi, že pan ministr během přezkumného řízení dospěl k závěru, že toto rozhodnutí bylo podloženo důkladnou analýzou všech podkladů,“ řekl generální ředitel HB Reavis pro Českou republiku Petr Herman.

Ministerstvo kultury rozhodnutí zatím nechce komentovat, čeká, až si rozhodnutí převezmou všichni účastníci řízení. V tu chvíli zároveň přestane platit předběžná památková ochrana budovy.

Brutalistní komplex ze 70. let se tedy bude moct zbourat. Jak ale dodávají noviny, nepůjde to tak rychle. Investor musí nejdříve získat povolení k demolici. Jeho vyřízení může trvat i několik měsíců. Povolovacím kolečkem pak musí nechat projít i nový projekt, který chce na místě vybudovat. V ideálním případě začne developer stavět příští rok a hotovo bude mít v roce 2021.

jra, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme