Brutální policista znovu před soudem

Žalobce navrhuje přísnější trest pro policistu, který zmlátil cyklistu. Rozsudek nad Václavem Filipcem má Krajský soud v Ostravě vynést zítra. Policista Filipec spoutal a brutálně zbil obuškem cyklistu, kterého na kole táhnul pes. Muž utrpěl zranění, ze kterých se musel léčit asi tři týdny. Jeho kolega Miroslav Terrich všemu přihlížel, podával mu pouta a obušek a nijak nezasáhl. Novojičínský soud jim oběma vyměřil podmínku. Státní zástupce žádá, aby odvolací soud oběma mužům ještě zakázal pracovat u ochranek v supermarketech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Státní zástupce Alois Dlouhý si myslí, že takový policista nemůže oblékat služební uniformu. "Respekt policie ve společnosti nemůže být založen na strachu občanů z brutálních policistů. Občané mají svá práva i za situace, kdy jsou podezřelí z přestupku, a policisté jsou povinni tato práva respektovat."

Případ vyvolal obrovskou vlnu občanské neposlušnosti. Lidé ze Studénky manifestovali a podepisovali petice za Filipcovo odvolání. Hlavním organizátorem těchto demonstrací byl Pavel Lazecký, který odsuzující verdikt uvítal. "Petiční výbor to chápe jako velmi dobrý signál směrem ke stavu práv občana v naší zemi. Co se týče vlastního zákazu činnosti, je to velmi dobrá společenská ochrana občanů před negativním působením obdobných vlivů ze strany tohoto policisty."

Filipec měl při kontrole cyklisty, který jel se psem na vodítku, nezákonně použít pouta a obušek. Tím muže opakovaně udeřil a způsobil mu zranění na nohou a rukou. Jejich léčení trvalo čtyři týdny. Pak Filipec s kolegou napadeného muže převezli na obvodní oddělení, kde jej nechali více než hodinu a půl spoutaného a nezařídili mu lékařské ošetření.

Markéta Kaclová, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme