Příspěvky na brýle pro dospělé končí, ministerstvo chce peníze využít jinde

Chcete nové brýle s příspěvkem od pojišťovny? Nyní máte poslední možnost. Ve středu je poslední den, kdy mohou lidé starší 14 let tuto finanční podporu získat. Brýle si pak už lidé budou muset platit celé ze svého. Stát totiž finanční příspěvek zrušil. V některých optikách teď kvůli tomu mají optometristé více práce než obvykle, třeba v Třebíči.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brýle (ilustrační foto) | Foto: DariuszSankowski | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain (5008269),©

„Jdu si koupit brýle, protože dnes je poslední možnost. Tak abych to ještě využila,“ říká pro Radiožurnál Jana Karasová, která se v Třebíči vydala do optiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvky na brýle pro dospělé končí, ministerstvo chce peníze využít jinde. Téma pro Anetu Chytkovou

Pojišťovny dosud proplácely 150 korun dospělým a 300 korun dětem na jedny obroučky za tři roky, částečně přispívaly i na nová skla. Příspěvky pro lidi starší čtrnácti let ale nyní končí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO dříve řekl, že přínos příspěvků pro pacienty není zásadní, bude proto lepší použít peníze jinde. Podle něj nemá smysl hradit 150 korun na brýle, které stojí několik tisíc.

„Všichni se shodli na tom, že ta úhrada je natolik nízká v kontextu toho, kolik brýle stojí, že to nedává úplně logiku a nepřináší to v konečném důsledku zásadní přínos pro pacienty. Že bude lépe peníze použít jinde, kde ten přínos bude větší,“ řekl Vojtěch začátkem května.

A mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová vyjmenovává, co konkrétně se změní: „Tyto peníze budou například využity u dětských pacientů, kterým je nově hrazeno třeba oboustranné sluchadlo místo jednoho či senzor na kontinuální měření glykemie.“

Digitální únava očí postihuje každého druhého člověka, říká Skorkovská. Kdy navštívit očního lékaře?

Číst článek

Lidé se tak nyní snaží na poslední chvíli své předpisy od lékaře vyměnit za brýle. V některých optikách proto mají v posledních týdnech víc práce, než bývá touto dobou zvykem.

„Zájem je teď větší. Všichni chtěli brýle před dovolenými a je to i kvůli končícím předpisům,“ potvrzuje třebíčská optometristka Leona Matoušková.

Brýlové obruby budou pojišťovny od srpna hradit už jen dětem do 14 let a lidem s vážnou oční vadou. Od srpna už nebude také možné získat nejobyčejnější brýle zdarma.

Změna je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která od ledna upravila systém proplácení zdravotních pomůcek na poukaz. Nyní stojí zdravotnické prostředky asi 6,5 až sedm miliard korun ročně z veřejného zdravotního pojištění. Náklady vlivem novely mírně vzrostou.

Aneta Chytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme