BSE přijde státní kasu na stovky milionů

Poté, co se v pátek potvrdilo, že takzvaná nemoc šílených krav pronikla do Česka, musí dojít ke zpřísnění veterinárních kontrol. Všechna zvířata starší 30 měsíců začne testovat Státní veterinární správa. Jak Radiožurnálu řekl ministr zemědělství Jan Fencl, náklady na tyto zkoušky nebudou platit zemědělci, ale stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Fencl v pátek potvrdil, že vzorek tkáně nakažené krávy z Dušejova na Jihlavsku bude nyní ještě odeslán k "superkontrole" v renomované laboratoři v německém Tübingenu. Naše laboratoře totiž na rozdíl od německých mají zkušenosti pouze s negativními testy na BSE.

O dalším postupu se radila Ústřední nákazová komise. Rozhodla se, že s porážením skotu počká až na výsledky testu v Tübingenu, které by měly být známy příští čtvrtek. Předpokládané asi týdenní prodlení nepředstavuje podle ministra Fencla riziko. Ministr dodal, že ani definitivní potvrzení výskytu nemoci šílených krav v Dušejově na Jihlavsku by neznamenalo vybití celého tamního stáda. Likvidace by se týkala pouze vrstevnic a potomstva dojnice, u níž byla nemoc prokázána. Příčinu výskytu BSE nákazová komise zatím nezná. Rozhodla ale o vyšetření všech zvířat starších třiceti měsíců.

"Je to rána nejenom pro nás, ale pro celé české zemědělství", říká Zdeněk Bartošík, předseda zemědělského družstva v Dušejově, odkud nemocná kráva pocházela. V Dušejově nyní čekají na verdikt veterinářů. Předseda Bartošík odhaduje, že bude muset nechat zlikvidovat zhruba 70 až 100 kusů dobytka. Ekonomicky by to ale podle jeho slov nemělo družstvo ohrozit.

Okolní státy už zareagovaly na první potvrzený výskyt BSE na našem území. Maďarsko odebere od pondělí dovozní licence na české hovězí a dále umožní dovoz pouze testovaného masa. Od neděle platí zákaz dovozu českého hovězího na Slovensko. Polské hranice se pro vývozce našeho hovězího a výrobků z něj uzavřely už v pátek odpoledne. K zákazu se připojily také Litva a Rakousko.

Evropská unie nám nebude dávat kvůli prvnímu případu nemoci BSE žádná dodatečná doporučení. Nezmění se nic ani na hodnocení naší republiky z hlediska rizika BSE ani na režimu vývozů hovězího do unie. Podle Evropské komise si je "patnáctka" vědoma rizika přítomnosti choroby ve východní Evropě. Její experti proto už v dubnu zařadili Česko a většinu ostatních kandidátských zemí do kategorie států, kde je "nemoc šílených krav" velmi pravděpodobná nebo kde byla potvrzena na nižší úrovni (tedy méně než 100 případů na milion dobytčat). Podle spolupracovnice Radiožurnálu, zpravodajky ČTK v Bruselu Denisy Svobodníkové bude muset Česko tak jako dosud odstraňovat z hovězího dováženého do EU materiály rizikové z hlediska přenosu BSE. Česká republika je ale první kandidátskou zemí, kde se onemocnění vyskytlo, a to znamená konec našich snah o příznivější hodnocení ze strany Bruselu.

Nemoc šílených krav byla v Evropě doposud objevena v Německu, kde bylo potvrzeno 67 případů, v Belgii (15 případů) a v Dánsku a Itálii byl potvrzen jeden případ. BSE je zkratka pro bovinní spongiformní encefalopatii, mozkové onemocnění hovězího dobytka. Je příčinou rozkladu centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla potvrzena v Anglii v roce 1986. Ještě není definitivně prokázáno, že BSE je přenosná na člověka. Pravděpodobnou lidskou variantou BSE je zřejmě Creutzfeld-Jacobova nemoc - neurologické onemocnění, které je jinak buď dědičné nebo se přenáší transplantací. U lidí poprvé diagnostikovali CJD v březnu roku 1996 a od té doby na ni zemřelo skoro 80 lidí. Mezi zvířaty se BSE šíří těmi produkty, do kterých se dostanou části centrálního nervového systému nakaženého zvířete. Za nejpravděpodobnějšího šiřitele se považuje masokostní moučka, kterou jsou krmena i další zvířata - například ovce.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme