Bubeníka s Pilipem přijal prezident Havel

Ivan Pilip a Jan Bubeník si podle prezidenta Václava Havla zaslouží obdiv a uznání. Vzali totiž na sebe spoluzodpovědnost za osud lidských práv a svobod. Václav Havel na dnešním setkání s Pilipem a Bubeníkem vězněnými tři týdny na Kubě a některými jejich příbuznými také poděkoval těm, co se o jejich propuštění zasloužili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za přelomový označil Havel význam cesty Petra Pitharta a zdůraznil také roli, kterou sehrála Meziparlamentní unie.

Havel prohlásil, že události kolem jejich zadržení znovu otevřely stále se vracející alibistické chování některých českých politiků. Ke svému vlastnímu působení při záchraně dvou zadržovaných Čechů prezident uvedl, že nepatří k oblíbencům Fidela Castra, a proto o sobě nedával příliš vědět. Poslal však žádosti o pomoc předsedovi Evropského parlamentu, Svatému otci, představitelům některých států a také o problému hovořil s Jacquesem Chiracem. Nechce však své angažmá v osvobození Bubeníka s Pilipem nijak přeceňovat, ani podrobněji rozebírat.

Ivan Pilip při této příležitosti uvedl, že kromě návštěv rodinných příslušníků je v kubánském vězení nejvíce posilovalo vědomí, že se znovu vrátí do České republiky a budou žít jako svobodní občané. O to víc si pak na Kubě uvědomili, jak těžký měli život čeští disidenti, kteří strávili v daleko horších podmínkách mnohem delší dobu.

Jan Bubeník v této souvislosti vysvětlil, že v prohlášení, na jehož základě s Ivanem Pilipem opustili kubánské vězení, se přiznali k nevědomosti kubánských zákonů, zákony samotné ale nekomentovali.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme