Bublan cítí tlak na policii

Ministr vnitra František Bublan cítí politický tlak, namířený proti policii. To je podle něj nepřípustné. Proto se rozhodl neodvolat z funkce policejního prezidenta Jiřího Koláře, což mu navrhoval prezident republiky. Odvolání policejního šéfa by podle Bublana vyslalo do společnosti špatný signál, který by oslabil nejen pozici policie, ale také státních zastupitelství a soudů. Míní, že užitek by z něj nakonec měl spíš organizovaný zločin. Ponechat v čele policie Jiřího Koláře se ministr Bublan rozhodl už v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan | Foto: Stanislav Peška

Ministr vnitra František Bublan považuje politický tlak na odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře za nepřípustný. Hlavně proto se rozhodl nevyslyšet výzvu prezidenta republiky Václava Klause, aby Koláře odvolal. Policejní sbor by to podle něj destabilizovalo. "Je vyvíjen tlak na nezávislé instituce, policii i třeba státní zástupce a soudce, aby byli v určitých kauzách možná trošku opatrnější a podřídili se politickému tlaku a to je podle mého soudu nepřípustné. Odvolání pana policejního prezidenta v tuto dobu vidím jako negativní krok, který by spíš tyto instituce oslabil. Posílil by šedou ekonomickou zónu i organizovaný zločin."

Ministr Bublan také oceňuje osobní kvality Jiřího Koláře."Vykonal pro policii mnoho dobré práce a co je důležité, má podporu celého policejního sboru, což jsem v těchto několika dnech poznal tím, jak mi chodily vzkazy a oslovovali mne nejen funkcionáři policejní, ale i řadoví policisté. Pro mne to bylo také dost silné vodítko."

Na otázku, odkud onen zmiňovaný politický tlak pochází, ale dnes ministr vnitra nedal konkrétní odpověď. "Těžko definovat, ale ono se to skládá jako mozaika. Někde unikají informace, někde jsou ty informace cíleně zkreslovány. Vytváří to ve společnosti atmosféru, že policie je špatným orgánem, ale já nemám ten dojem. Nechci ten tlak nějak specifikovat, ale já ho cítím a vidím to jako dost nebezpečné."

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme