Bublan: ČSSD podpoří změny v systému nákupu zbraní

Policisté začali vyšetřovat možnou korupci při plánovaném nákupu minometů pro armádu. Novináři snesli v mezích možností maximum důkazů. Politici mezi tím připravují změnu zákona o nákupu zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan (ČSSD) | Foto: Vendula Uhlíková | Zdroj: Český rozhlas

Svoje vlastní vyšetřování plánuje alespoň na parlamentní půdě opoziční ČSSD. K otázce pořizování výzbroje a majetku plánuje mimořádnou schůzi sněmovny.

„Žádost podáme neprodleně, asi zítra. Potřebujeme na to dostatek podpisů. Zítra se sejdeme a žádost podáme,“ uvedl předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Bublan mluvil na Rádiu Česko o aféře na ministerstvu obrany .mp3

„Připadá nám podivné, že v době, kdy koaliční vláda neustále brečí, že nejsou peníze, vyplave na povrch takováhle kauza, z níž je jasně patrné, že se penězi plýtvá. Dělají se nepotřebné projekty a navíc z toho kouká korupce. Chceme, aby se to prošetřilo a z tohoto pohledu se i trochu přehodnotil státní rozpočet,“ pokračoval Bublan.

Opozice má podle něj poukazovat na podobné nedostatky, které teď vyplavaly na povrch. ČSSD prý chce dostáhnout alespoň toho, aby případ neřešila vojenská policie, ale státní policie.

„Jinak by hrozilo, že se to zamete pod koberec. Jde o dlouhodobou věc a je do ni zapleteno možná víc lidí na ministerstvu obrany, kteří se zabývají armádními obchody,“ myslí si předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

ČSSD vyvíjí tlak na změnu

ČSSD nyní vyvíjí aktivtu a tlak na změnu systému, který však fungoval na ministerstvu obrany od devadesátých let, tedy i v době její vlády.

„Ta chobotnice už tam funguje delší dobu. Některé menší kauzy vyplavaly na povrch a postupně se řešily. Ujala se toho ale často vojenská policie. A to je podle mě kořen toho, že se to trošku uklidilo a nikdy z toho nebyl žádný velký závěr,“ vysvětlil Bublan.

Ministr Alexandr Vondra navrhuje zásadní změny systému akvizic. Chce změnit zákona tak, aby ministerstvo nemohlo nakupovat bez otevřených veřejných soutěží, pořizovat si výzbroj přímo od výrobce a ustavit nezávislý úřad pro vyzbrojování. Pokud s těmito návrhy přijde do sněmovny, ČSSD je prý podpoří.

„Přímé nákupy samozřejmě podpoříme. Osobně jsem i pro to, aby se vytvořil nějaký vyzbrojovací národní úřad, který by měl toto na starosti a byl by třeba pod dohledem sněmovního výboru,“ dodal Bublan.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme