Bublan: Policie při srazu neonacistů chybovala

Ministr vnitra František Bublan přiznal, že policie při sobotním koncertu neonacistických kapel v Křtěticích na Strakonicku udělala chybu. Policisté koncert monitorovali, ale nezasáhli, přestože na něm podle svědků zaznívalo hajlování a rasistická hesla. Akce na Strakonicku přilákala na 500 příznivců extremistických skupin z Česka a ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncert neonacistických kapel | Zdroj: ČTK

Ministr vnitra chybu přiznal po ostré kritice poslanců ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, před kterými se večer nejprve snažil nečinnost strážců zákona spíše omlouvat.

V čem František Bublan vidí největší selhání? "Vidím chybu v tom, že byla malá informovanost - mohli mít více informací, mohli je lépe vyhodnotit a z toho, čím policie disponuje, jakými dřívějšími informacemi, tak si mohli vydedukovat, že by mohlo dojít ke spáchání nějakého trestného činu, a nemuseli připustit, aby se ten koncert vůbec konal."

Dočasně pověřený policejní prezident Vladislav Husák naznačil, že některé z jihočeských policistů zřejmě čeká tvrdý trest. Husák čeká na podrobnou zprávu o celé akci, kterou má podle svých slov dostat na stůl nejpozději ve čtvrtek večer.

Na zprávu o postupu policie v Křtěticích čeká i premiér Jiří Paroubek. Podle předsedy vlády by byl zásah policistů zřejmě na místě. "Nechal jsem si od ministra vnitra a policejního prezidenta zpracovat zprávu a myslím, že velmi důsledně budu žádat o vyvození odpovědnosti ve vztahu k tomu člověku, který v jižních Čechách na té policii o tom rozhodoval. Prostě hajlovat v této zemi se nebude!" prohlásil Paroubek ve Sněmovně.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme