Bublan: Policie při srazu neonacistů chybovala

Ministr vnitra František Bublan přiznal, že policie při sobotním koncertu neonacistických kapel v Křtěticích na Strakonicku udělala chybu. Policisté koncert monitorovali, ale nezasáhli, přestože na něm podle svědků zaznívalo hajlování a rasistická hesla. Akce na Strakonicku přilákala na 500 příznivců extremistických skupin z Česka a ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncert neonacistických kapel | Foto: ČTK

Ministr vnitra chybu přiznal po ostré kritice poslanců ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, před kterými se večer nejprve snažil nečinnost strážců zákona spíše omlouvat.

V čem František Bublan vidí největší selhání? "Vidím chybu v tom, že byla malá informovanost - mohli mít více informací, mohli je lépe vyhodnotit a z toho, čím policie disponuje, jakými dřívějšími informacemi, tak si mohli vydedukovat, že by mohlo dojít ke spáchání nějakého trestného činu, a nemuseli připustit, aby se ten koncert vůbec konal."

Dočasně pověřený policejní prezident Vladislav Husák naznačil, že některé z jihočeských policistů zřejmě čeká tvrdý trest. Husák čeká na podrobnou zprávu o celé akci, kterou má podle svých slov dostat na stůl nejpozději ve čtvrtek večer.

Na zprávu o postupu policie v Křtěticích čeká i premiér Jiří Paroubek. Podle předsedy vlády by byl zásah policistů zřejmě na místě. "Nechal jsem si od ministra vnitra a policejního prezidenta zpracovat zprávu a myslím, že velmi důsledně budu žádat o vyvození odpovědnosti ve vztahu k tomu člověku, který v jižních Čechách na té policii o tom rozhodoval. Prostě hajlovat v této zemi se nebude!" prohlásil Paroubek ve Sněmovně.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme