Bublan s Kolářem budou vysvětlovat zásah při mítinku komunistů

Sněmovní branný výbor by se měl dnes zabývat policejním zásahem při prvomájovém mítinku komunistů v Praze na Letné. Okolnosti zatčení dvou antikomunistů bude poslancům vysvětlovat ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Jiří Kolář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadržují aktivistu Jana Šinágla, | Zdroj: ČTK

Policie při prvomájové akci KSČM zadržela dva antikomunisty, kteří proti mítinku protestovali. Podle policie narušovali veřejný pořádek. Policisté zadrželi i studenta, který kopl do nárazníku jejich auta.

Bublan se policistů zastal a jejich zásah označil za oprávněný. K zásahu už ministra na schůzi sněmovny interpelovali členové ODS. Jeho odpověď, že podle dosavadních šetření policie neporušila zákon, je ale neuspokojila.

"Došlo k tomu, že jeden z účastníků jakési v uvozovkách antidemonstrace byl pacifikován policistou v civilu na přímý pokyn předsedy komunistů Grebeníčka, a to mi přijde naprosto neuvěřitelné. Já doufám, že to bylo úplně jinak a pan ministr nám to vysvětlí," potvrzuje šéf branného výboru Jan Vidím.

Ministr vnitra František Bublan přesto nepředpokládá, že by dnes mohl poslance informovat o nějakých nových překvapivých výsledcích šetření policejního zásahu. Odmítá ale, že by policie provedla zásah na povel předsedy komunistů.

"To nebyla otázka minut, ale oni vzývali narušitele během asi půl hodiny několikrát, aby prostor opustili. Mám takový pocit že ti narušitelé tam přišli s tím úmyslem, aby k tomu násilí došlo," uvedl Bublan. V nedělním pořadu České televize nicméně připustil, že zásah policistů mohl být taktičtější.

Po zákroku byla policie kritizována nejen za jeho tvrdost, ale také za to, že se snaží potírat pravicový extremismus, zatímco levicový údajně přehlíží. Očekává se, že Bublan a Kolář budou muset poslancům vysvětlit i to, proč policie při mítinku zasáhla proti antikomunistům, avšak nedávnou mezinárodní konferenci komunistických stran v Praze nechala bez povšimnutí.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme