Bublan se zastal Dolejšího a odmítl tvrzení Krejčíře o směnce

Ministr vnitra František Bublan se zastal státního zástupce Jaroslava Dolejšího, o kterém v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl obviněný podnikatel Radovan Krejčíř, že mu umožnil odejít při červnové domovní prohlídce. Krejčíř tvrdí, že policii neutekl, ale odešel se svolením Dolejšího, kterého zajímaly hlavně směnky, mající dokazovat Krejčířovu šedesátimiliónovou půjčku sociální demokracii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan

František Bublan | Foto: Úřad vlády ČR

Podnikatelovu variantu potvrdili i někteří z tehdy zasahujících policistů. Policista, který si nepřeje být jmenován, uvedl, že chování státního zástupce Jaroslava Dolejšího při domovní prohlídce bylo velmi nestandardní. Pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká dnes oznámila, že nechá postup Dolejšího prověřit. Ministr Bublan ale považuje osočení státního zástupce Dolejšího za nepravdivá.

"Já jsem se seznámil s vyšetřováním inspekce ministerstva vnitra, která velmi podrobně vyšetřila celou tu kauzu, která se týkala útěku Krejčíře z jeho vily, a mohu jednoznačně říct, že ten popis, který je uveden v rozhovoru je úplně o něčem jiném. Já musím věřit v tomto případě své inspekci. Takže ta výpověď uvedená v Mladé frontě Dnes je smyšlená, nepravdivá a vůbec se nepřibližuje k tomu, co se tam odehrálo," řekl Bublan.

Tvrzení Vladimíra Krejčíře, že sociální demokracii půjčil před volbami 60 miliónů korun, zvedlo ze židlí jak ministra vnitra, tak policejní prezidium. Krejčíř v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že peníze v hotovosti předal v březnu 2002 svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil sociální demokracii.

Konečný Krejčířovi vystavil směnku, která je splatná v březnu 2006. Druhou směnku prý podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Krejčíř má údajně originál směnky s Konečným a kopii směnky s Grossem.

Policie ale v pátek zveřejnila čestné prohlášení Krejčíře z června 2002, ve kterém před notářem potvrdil, že mu Konečný nic nedluží a že mu vrací všechny dokumenty, které se týkají jeho závazků. Dokument našli vyšetřovatelé v trestním spisu. Podle ministra vnitra Františka Bublana je to důkaz, že Krejčíř lže.

"Pokud můžeme věřit tomuto čestnému prohlášení, tak to, co uvedl v tom rozhovoru, je čistý výmysl a účelová lež. Já mám při sledování celé kauzy pocit, že pan Krejčíř lže tímto způsobem, aby celou kauzu zpolitizoval a odehrál do jiné roviny. Protože tam má možná ještě nějakou šanci, že ten jeho případ by nebyl vyšetřen tak, jak vyšetřen být má," vyjádřil se Bublan.

Stejného názoru je i policie, podle které není možné, aby Krejčíř vlastnil originál směnky na šedesát miliónů korun, jak řekl ve čtvrteční Mladé frontě Dnes. Zdůraznil to náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jaroslav Macháně, když popisoval obsah čestného prohlášení.

"Pan inženýr Krejčíř prohlašuje, že panu Jakubu Konečnému vrací veškeré originální dokumenty, které se týkají závazků společností IGP, pana Jakuba Konečného nebo osob jím ovládaných. To znamená, že tvrzení pana inženýra Krejčíře, že dnes vlastní originál směnky, která byla vystavena panem Konečným, jsou vyvrácené. Tato tvrzení, která jsou pronášena na dálku z bezpečného úkrytu, těžko obstojí proti tomuto dokumentu, který byl notářsky ověřen a z kterého jednoznačně vyplývá, že pan inženýr Krejčíř tomuto ověřování podpisu byl osobně přítomen," komentoval stanovisko policie Macháně.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme