Z Horlivky utekla před lety do Buči. Gynekoložka Valerie teď pomáhá jako dobrovolnice u Berouna

Ukrajinská gynekoložka Valerie si vybudovala kariéru v Horlivce na Donbasu, odkud kvůli bojům utekla už v roce 2014. Nový život pak začala v Buči u Kyjeva. Po ruské invazi a dvou týdnech ukrývání ve sklepě prchala s rodiči a sestrou znovu. Teď žije třetí měsíc ve vesnici nedaleko Berouna u české rodiny. Stěhovat se ale asi bude znovu.

Beroun Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gynekoložka Valerie teď pomáhá jako dobrovolnice nedaleko Berouna

Gynekoložka Valerie teď pomáhá jako dobrovolnice nedaleko Berouna | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Čas běží, bydlíme v takovém zahradním domku, majitelé jsou skvělí, ale to víte, pořád jsme blízko sebe. Oni už také chtějí chodit na zahradu, mít tam svůj klid. Chci, abychom zůstali přáteli, a proto je lepší najít něco jiného,“ vysvětluje pro Radiožurnál Valerie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Ľubomíra Smatany

Do podobné situace se dostává řada uprchlíků. I přes velkou vstřícnost bývá dlouhodobé soužití v jednom bytě nebo domě nesnadné. S hledáním jiného bydlení pomohla Valerii dobrovolnice původem z Ukrajiny Marina Bačina. „Ozvalo se mi dost lidí, i tady z Berouna. I když oficiálně žádné nabídky nejsou, ale lidé píšou. Příběh asi osloví konkrétního člověka a je ochoten pomoct,“ přibližuje.

Osmačtyřicetiletá Valerie ukazuje ne telefonu záběry útočících vrtulníků na letiště Hostomel, které leží tři kilometry vzdušnou čarou od Buči, jež natočila hned první den války. Takže podruhé pracně vybudovaná klientela gynekoložky padla vniveč.

Ukrajinka řidiči zaplatila, i když měla jet zdarma. Do obchodu se ale bez autobusu nedostane

Číst článek

„Když jsme utíkali z Donbasu, tak jsme tam nechali dům. V Horlivce je naprosto neprodejný, takže jsme přišli o všechno. A v Buči zase,“ podotýká.

Usměvavá žena v brýlích pomáhá v Berouně jako dobrovolník a radí ukrajinským těhotným ženám. Práci lékařky získat nedokáže, a tak hledá místo zdravotní sestry.

„Ženám jenom radím, víc pro ně udělat nemohu. Práci najít potřebuju, protože mým rodičům už je přes 80, pracovat nemohou. Víte, chceme se postavit na vlastní nohy, nechceme být závislí na státní pomoci,“ zdůrazňuje.

Valerie zatím neuvažuje, že se vrátí do Buči, protože ani nemá kam. Dům, kde bydlela s rodiči, rozbily bomby. Netuší ovšem ani to, jak potřetí začne nový život, navíc v jiné zemi.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme