Pozemek na Jičínsku skrýval zásoby žíravých látek, v barelech tam ležely celý rok

Hasiči a policie našli v pátek v Budčevsi na Jičínsku na základě anonymního oznámení téměř 50 velkých kontejnerů s žíravými látkami. Byly schované na zahradě za roubeným domkem. Mohly tam být i rok. Místo je hlídané, únik chemikálií do okolí nehrozí, sdělila policejní mluvčí Alena Kacálková.

Budčeves (Jičínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anonymní oznámení přijala v pátek večer celní správa. Její hlídka po ohledání místa zavolala policii a hasiče. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Policie v sobotu vyslechla první svědky. Našla majitele pozemku. Zda jsou barely jeho, policie neupřesnila. Případ je na začátku. Vyšetřovatel také zahájil úkony pro trestný čin, který zatím blíž nespecifikoval. Barely se mohly nacházet na zahradě přibližně od loňského září.

Celníci zadrželi gang podezřelý z odčerpávání pohonných hmot Čepra

Číst článek

„Dosud neznámý pachatel je podezřelý, že se mohl dopustit ohrožení životního prostřední či dokonce ohrožení zdraví blíže nezjištěného množství neustanovených osob,“ uvedla policejní mluvčí Alena Kacálková.

Podle hasičů se jedná většinou o žíravé látky, používané průmyslově k povrchové úpravě kovů. Plastové IBC kontejnery s chemikáliemi byly v zadní části zahrady a zakryté slámou. Nádoby měly na štítcích bezpečnostní značky. Nacházelo se tam 49 nádob, každý o obsahu 1000 litrů.

Dvě měření Ramanovým spektrometrem na 75 procent prokázala kyselinu sírovou, uvedla policie. „Přesná identifikace látek stále probíhá,“ dodala mluvčí Kacálková.

K úniku nedošlo

Hasiči na místo povolali profesionální i dobrovolné jednotky. Přivezli také speciální chemický automobilový kontejner z Hradce Králové. V ochranných oblecích pak měřili koncentraci škodlivých látek a případnou radioaktivitu.

„Bylo ověřeno, že naštěstí nedochází k úniku chemikálií do ovzduší nebo půdy a nehrozí proto bezprostřední nebezpečí,“ řekl mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Anonymní oznámení přijala v pátek večer celní správa. Její hlídka po ohledání místa zavolala policii a hasiče. Místo je teď obehnané páskou, aby tam nikdo nechodil. Policisté zahradu průběžně kontrolují. Barely tam zatím zůstávají. Kriminalisté čekají na přesnou analýzu látek. Protože nehrozí únik žíravin do okolí, odvoz policie zajistí později, dodala mluvčí Kacálková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme