Bude do roka a do dne z pražské Bertramky ruina?

Tuto otázku v hlavě nosí asi řada lidí, kteří mají co do činění nejenom s památkově chráněným domem, ale také s Wolfgangem Amadeem Mozartem. V roce 1929 areál na pražském Smíchově koupilo sdružení lidí, kteří se Mozartově památce věnují - Mozartova obec. V roce 1986 museli Bertramku pod nátlakem darovat státu. Po sametové revoluci areál připadl městské části Praha 5. Mozartova obec v restitučním řízením požádala o navrácení vily a s Prahou 5 se o vilu plných 18 let soudila. Minulý týden zástupci městské části klíče od Bertramky Mozartově obci předali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila Bertramka

Vila Bertramka | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Ludek

Bertramka je ostře sledovanou vilou, a to nejen proto, že v tomto dvoupodlažním domě pobýval Wolfgang Amadeus Mozart a že v ní majitelé, ať už manželé Duškovi, nebo další z nich, podnikatel Lambert Popelka, shromažďovali památky na slavného skladatele. Ale také proto, že klasicistní dům s rozsáhlou zahradou je národní kulturní památkou.

Předávání Bertramky novému majiteli, Mozartově obci, trvalo předešlému majiteli, městské části Praha 5, dvě hodiny. Předseda obce Tomislav Volek postupně procházel jednu místnost po druhé a komentoval, co viděl.

Za ním kráčela řada novinářů a zástupců Prahy 5 včetně bývalého nájemce Karla Muzikáře, jehož společnost Comenius měla vilu dosud v dlouhodobém pronájmu.

Zatímco Tomislav Volek, který navrácení Bertramky věnoval skoro dvacet let svého života, popisoval, co všechno v jednotlivých místnostech dřív bylo, odcházející nájemce Muzikář se hájil tím, v jakém stavu Bertramku Mozartova obec před více než dvaceti lety předávala. Vila neměla střechu, její schodiště byla rozpadlá, fasáda téměř neexistovala.

"Plyn tady stojí 600 tisíc ročně, elektřina totéž. Někdo to musí zaplatit. A když slyším pana doktora Volka, jak mluví o roku 1927 a nechápe, že dneska stojí kilowatthodina korunu osmdesát, tak vím, že to tady nemůže než zkrachovat. Někdo na to přece musí vydělat," říká rozhořčeně Muzikář.

A ještě než se bývalý nájemce poněkud teatrálně rozloučil a vilu opustil, předpověděl Bertramce, že do roka a do dne z ní bude ruina.

Z čeho tedy bude sdružení, které má možná tři sta, možná sedm stovek členů, provoz pražské vily platit? Na to jeho předseda Volek odpovědět nedokázal. "Nejdřív musíme alespoň ty nejpěknější místnosti ve vile uvést do provozu, aby v nich bylo alespoň osvětlení. První akce, kterou uděláme, jakmile přivezeme židle, bude koncert pro členy Mozartovy obce, abychom to oslavili," těší se Tomislav Volek.

Na otázku, zda plánuje Bertramku znovu zpřístupnit i pro veřejnost, odpovídá: "Samozřejmě, ale když odsud všechno odvezli, tak než se expozice znovu vybuduje, bude to znamenat léta práce. Ještě v tomto roce tu budou samozřejmě koncerty."

Šéf Mozartovy obce spoléhá na pomoc její centrály v Salcburku, ale i ostatních poboček v jiných zemích nebo na to, že Bertramka je mezinárodní pojem a řada umělců má ve vile zájem vystupovat.

U předávání vily byli také zastupitelé Prahy 5, kteří neskrývali své obavy i smutek nad tím, co Bertramce z jejich pohledu teď hrozí. A byli tam také další členové Mozartovy obce, kteří akt předávání klíčů vnímali jako své velké vítězství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bude do roka a do dne z Bertramky ruina?

Michaela Vetešková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme