Bude možné rozpustit sněmovnu jinak než jednorázovým zákonem?

O tom, jestli by mělo jít v budoucnu obecně rozpustit Poslaneckou sněmovnu, by dnes měli definitivně rozhodovat poslanci. Hlasovat budou o senátním návrhu, který počítá s tím, že po vládní demisi musí s návrhem prezidenta na rozpuštění sněmovny souhlasit nejméně sto jedna poslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Tuto cestu k předčasným volbám chtěla řada zákonodárců využít už pro zajištění voleb letos na podzim. Nepodařilo se jim to ale včas prosadit. Obě komory proto nakonec schválily jednorázový zákon. To ale podle některých poslanců i senátorů nebylo ústavně čisté. Chtěli by proto zajistit dlouhodobější řešení, kterým by mohl být právě senátní návrh.

Zastáncem dlouhodobého řešení je i poslanec ODS Jan Bürgermeister: "Z vážných politických důvodů jsme museli souhlasit se zkrácením volebního období. V zásadě to ale není ústavně konformní způsob. Trvalá úprava Ústavy, která umožní řešení zablokované sněmovny, je zapotřebí. Zároveň je velmi dobře, že krom tohoto účelového kroku myslíme trochu na ústavnost a trvalé řešení."

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka by bylo ale lepší tuto otázku vyřešit až po volbách: "Senátní návrh podle mě není dobrým východiskem, protože je de facto revizí nejen ducha, ale i litery Ústavy. Ta totiž předpokládá silnou pozici Poslanecké sněmovny, tento senátní návrh je ale pokusem a jakousi revizi. To je pro nás nepřijatelné."

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa by s rozpuštěním sněmovny podle senátního návrhu mělo souhlasit sto dvacet poslanců místo sto jednoho. "Myslím si, že kvůli takovému kroku musí být ve sněmovně větší podpora. Vycházíme z toho, že zákon dává pravidla a v lidském chování je dohoda důležitější než jenom podřízení se zákonu," dodal předseda komunistů.

Vojtěch Filip si současně myslí, že dnes se o zákonu ještě nerozhodne. Společně se senátním návrhem na rozpuštění sněmovny se poslanci zelených pokusí snížit počet poslanců na sto devadesát devět.

Přečtěte si také:
Senát umožnil rozpuštění Poslanecké sněmovny
Někteří senátoři mají výhrady vůči zákonu o rozpuštění sněmovny
Sněmovna otevřela cestu k předčasným volbám
Poslanci rozhodnou o zkrácení funkčního období sněmovny
Sněmovna je krok od schválení předčasných voleb
Sněmovna v prvním kole podpořila zákon o předčasných volbách
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách

Veronika Malá, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme