Bude speciální komise kvůli majetkovému vyrovnání s církvemi?

O ustavení speciální komise, která by měla navrhnout řešení církevních restitucí, by už dnes mohli rozhodnout poslanci. Tento návrh spolu s odložením církevního zákona prosadili společně levicoví opoziční zákonodárci a tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým. Postup Tlustého a jeho vnitrostranických spojenců vyvolává napětí nejen v ODS, ale i v celé koalici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Panny Marie Pomocné

Kostel Panny Marie Pomocné | Foto: bruntal.net

Vlastimil Tlustý dál tvrdí, že mu jde jen o to, aby přiměl koaliční vládu doložit, jak došla k sumě 83 miliard korun, kterými se chce s církvemi finančně vyrovnat. Proto navrhl zřízení sněmovní komise, která by to měla zjistit. Lídři ODS i někteří další koaliční politici si myslí, že rebelům jde ve skutečnosti o rozložení současné koalice a církevní zákon jim slouží jen jako záminka.

Podle ministra kultury Václava Jehličky to ale nemusí způsobit dramatické zdržní celého procesu vyrovnání státu a církví: "Když se to zdrželo už od roku 1990 - anebo lépe řečeno od roku 1948 - tak to nehraje žádnou výraznou roli. Rozhodně budou zklamány obce, když už byl odblokován majetek. A budou zklamáni věřící, kterých je v našem státě asi třetina, a samozřejmě všechny církve."

Šéf zelených Martin Bursík postup Tlustého považuje za obstrukci: "Fungování to samozřejmě komplikuje, ale že by to ohrozilo koalici, ta daleko bych nešel. Je zřejmé, že koalice, která má za sebou úspěšné vyřešení vztahu státu a církve na 50 let a víc dopředu, to je koalice, která je v tomto ohledu úspěšná a přičteme si to jako plus. Koalice, byť to vyjednala na exekutivní úrovni, ale nakonec to nedokáže protlačit sněmovnou, má samozřejmě mínus. Ale neznamená to, že nás to ohrožuje na bytí a nebytí."

Bývalý ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák znovu připomněl, že za neúspěchem koalice při projednávání návrhu církevního zákona je i to, že nejednala s opozičními stranami: "Zákon stejně podrazí vládní koalice. Měla sílu, ale protože ten zákon vznikl asi velmi zvláštně, tak ho zpochybňují vlastní poslanci. Sociální demokracie byla pro odškodnění církví, ale my jsme od toho byli odsunuti."

Církevní restituce se ve sněmovně skutečně táhnou

Projednávání církevních restitucí se ve sněmovně zadrhlo koncem dubna, když dolní parlamentní komora na návrh Tlustého debatu přerušila. Zároveň požádala vládu, aby návrh doplnila o výpočet majetku, který má být církvím vrácen - to kabinet následně učinil. Výkonná rada Občanské demokratické strany pak v květnu vyzvala své poslance, aby majetkové vyrovnání s církvemi neblokovali. Lidovci už dřív slíbili, že nebudou spojovat církevní restituce s hlasováním o jiných návrzích.

Podle vládního návrhu se má vydat asi třetina majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. Ta by byla vyplácena po dobu 60 let a i s úrokem by celkově vyšplhala asi na 270 miliard.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme