'Bude totálně narváno.' Hrad letos na předávání státních vyznamenání pozval o 180 hostů víc

Vladislavský sál během předávání letošních státních vyznamenání se zaplní více hosty než v minulosti. Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že plánuje přidat do sálu 180 židlí a tím se zvětší počet hostů na 800. Důvodem je podle něj výrazně vyšší počet vyznamenaných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

"Letos chystáme velkou ceremonii vyznamenání. Do Vladislavského sálu přidáme o 180 míst více. Bude totálně narváno," řekl hradní kancléř Vratislav Mynář serveru Aktuálně.cz, který zprávu přinesl.

Podle Mynáře bude počet vyznamenaných letos výrazně vyšší než v předchozím roce.

Syn odmítl vyznamenání pro Věru Špinarovou. 'Od prezidenta Zemana by ho určitě nepřevzala,' tvrdí

Číst článek

Prezident obvykle ocení dvě až tři desítky osobností, přesný počet oceněných pro letošní rok kancléř neuvedl.

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček pouze upřesnil, že ve Vladislavském sále až 800 míst oproti loňským 620. Dodal, že na slavnost jsou pozváni další představitelé kulturního, sportovního a podnikatelského života.

Otevřené dveře

Loňské odevzdávání státních vyznamenání poznamenal případ Jiřího Bradyho, přeživšího holokaustu, kterého prezident odmítl vyznamenat. Na protest proti tomuto rozhodnutí svou účast na ceremoniálu zrušila řada hostů. Hrad tehdy musel prázdná místa narychlo zaplňovat.

Kriticky se k informacím o počtu hostí postavil bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt. "Pan Mynář tam chtěl v době mého působení každoročně pozvat kohokoliv. Nevím, koho tam chce pozvat letos, jestli tam přijede autobus z Osvětiman nebo jestli otevře dveře dokořán," řekl pro portál. Podle něj ho hradní kancléř v posledních letech „atakoval“ žádostmi o tom, aby na slavnost pozval i poslance, které si Mynář sám vybral.

Na Pražský hrad v minulosti dorazily ze Zlínského kraje minimálně dva autobusy příznivců prezidenta Zemana. Obecní úřad v Osvětimanech, odkud jeden autobus na podzim 2015 vyrážel, letos o žádné takové akci neví. „Už jsem to četla v novinách, ale nevíme tady o ničem. Nic neorganizujeme,“ řekla serveru iROZHLAS.cz referentka Jana Sojáková z osvětimanského obecního úřadu.

mos, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme