Budeme se Chorvatům bránit, uvažují po návratu potápěči

Žalovat chorvatskou policii i noviny - to dokonce zvažují dva čeští potápěči, kteří se dnes vrátili domů po pětitýdenním pobytu v chorvatském vězení. Tamní vyšetřovatelé je podezírali z vraždy kolegy Miroslava Kukliše, který byl nalezen na mořském dně s probodnutým hrudníkem. Posudky expertů ale prokázaly jejich nevinu a vše tak nasvědčuje verzi, že se Kukliš zabil nožem sám poté, co při potápění nemohl najít cestu z podmořské jeskyně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Kožnar a Daniel Frolec | Foto: René Fluger

Zpátky do České republiky se oba dostali po pěti týdnech, které strávili v chorvatském vězení kvůli obvinění z vraždy svého kamaráda z jachty. "Jsme strašně rádi, že jsme doma a že jsme nevinní. Soud nás osvobodil a není to proto, že měl nedostatek důkazů," tvrdí jeden z dvojice potápěčů Daniel Frolec.

Na svobodu se potápěči dostali poté, co vyšetřující soudce obdržel poslední znalecký posudek prokazující jejich nevinu. Jak ve středu Radiožurnálu řekla naše konzulka ve Splitu Veronika Honcová, znalecké osudky se týkaly potápěčské výstroje a testu DNA skvrny na palubě lodi, kterou vyšetřovatelé původně považovali za krev. "S největší pravděpodobností to byla nějaká barva," uvedla Honcová.

Nad smrtí Miroslava Kukliše tedy stále visí otazník. Při pokusu zachránit českého potápěče zahynul také jeden chorvatský záchranář. To bylo pro oba Čechy velmi nešťastné, tvrdí druhý z nich Ivo Kožnar a dodává, že po opuštění vazby pocítili v Chorvatsku skutečný strach. "Vyšetřovali to lidi, kteří byli jeho kamarádi. Včerejší noc jsme se báli o vlastní bezpečnost, protože nám kolega řekl, že máme opustit Chorvatsko co nejrychleji," popisuje okamžiky nejistoty Kožnar.

Oba Češi se proto chtějí proti postupu chorvatských úřadů bránit. "V dnešních novinách v Chorvatku dokonce vyšly články, které de facto říkají, že oni vyšetřování zastavují. My budeme s našimi právníky konzultovat, zda budeme žalovat Chorvatskou republiku," řekl Daniel Frolec.

Smůla ale Daniela Frolce a Ivo Kožnara neopustila ani při dnešním návratu domů. Po příletu totiž zjistili, že se jim ztratila taška, ve které měli všechny dokumenty ke svému případu.

Kukliš zemřel minulý měsíc za nejasných okolností u ostrova Šolta, kde byl s přáteli na jachtě. Policisté ho 10. září objevili v podmořském jeskynním systému s bodnou ranou v hrudníku. Jeho smrt vysvětlovaly dvě verze: podle první byl zavražděn dvěma členy české výpravy, podle druhé se rozhodl pro sebevraždu v okamžiku, kdy mu již nezbýval vzduch k návratu na hladinu a hrozila mu smrt udušením.

Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme