Budou nám chybět peníze, reagují některé nemocnice na verdikt ÚS o poplatcích. Jiným to nevadí

Nejistota. Tak by se dala popsat reakce nemocnic na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého musí stokorunový regulační poplatek za den v nemocnici skončit do konce roku. Ministerstvo zdravotnictví chce od ledna zrušit platby dětem a dospělým dát limit. Není ale jisté, jak dlouho bude pracovat sněmovna v současném složení a jestli novela projde. Pokud se to nestihne, pacienti nebudou platit od ledna nic. Nemocnice tedy nevědí, s čím můžou počítat a s čím ne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční chodba (ilustrační foto)

Nemocniční chodba (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pro někoho je stokorunový poplatek za den hospitalizace zanedbatelná částka, jinému to pořádně zamává s měsíčním rozpočtem.

„Já jsem platil hodně, jsem vážně nemocný. Třicet dnů hospitalizace. Dívám se na to tak, že dobrá péče je náročná a drahá a spoluúčast je adekvátní; Já jsem byl v nemocnici jen deset dní, na operaci, doma utratíte také něco; Byla jsem hospitalizovaná asi 10 dnů, jsem dost skromná, ale myslím, že by se mělo platit úměrně příjmům dotyčného člověka,“ říkají lidé, které Český rozhlas oslovil v jedné fakultní nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce pacientů i nemocnic na rozhodnutí ÚS o zrušení stokorunových poplatků zjišťovala redaktorka Lenka Jansová.

Někteří pacienti zaplatili, třeba za samostatný pokoj, mnohem víc. „Za nadstandard jsem platila 450 korun za noc a byla jsem tam tři noci. Bylo to adekvátní a byla jsem ráda, že jsem si zaplatila, protože jsem byla sama na pokoji. A ještě to nebyl ten nejvyšší nadstandard, nemocnice nabízí i dražší s vlastním sociálním zařízením,“ popisuje Míša.

Větší fakultní nemocnice má ze stokorunových poplatků tak třicet až třicet pět milionů korun ročně. Třeba plzeňská fakultní nemocnice už má rozpočet na mzdy, léky a tak dále a výpadek by byl znát. Pražská vinohradská fakultní nemocnice má ze stokorunových poplatků na 24 milionů korun ročně.

„V souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu předpokládáme snížení příjmu nemocnice asi o 10 milionů korun. Na hospodaření to bude mít vliv minimální. A žádné speciální opatření zavádět nebudeme,“ říká Lukáš Matýsek z vinohradské nemocnice.

Týká se podle něj také takzvaných nadstandardů. „Ze kterých jsme dlouhodobě měli minimální příjmy a také toto neovlivní hospodaření nemocnice,“ dodává.

Nemocnice se většinou shodují, že zrušení nadstandardů na jejich hospodaření žádný velký vliv mít nebude.

„Pro nemocnice to ani funkčně ani finančně nebude znamenat vůbec nic,“ vysvětluje Eduard Sohlich z Asociace českých a moravských nemocnic.

Ministerstvo zdravotnictví chce poplatky za den v nemocnici u dospělých omezit na 30 dní v roce, což by bylo nově maximálně 3000 korun za rok.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme