Budoucí advokáty čekají tvrdší pravidla. Obhájců je moc a komora zvedá laťku kvality

Mladí právníci budou mít vstup do advokacie těžší. Stavovská organizace Česká advokátní komora totiž chce zpřísnit pravidla pro přijímání mladých advokátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo České advokátní komory

sídlo České advokátní komory | Foto: Marián Vojtek

Komora to odůvodňuje ochranou zájmů klienta, aby se mu dostalo kvalitní obhajoby. Studenti a koncipienti ale mluví o kartelizaci a snaze komory nevpustit mezi sebe mladou konkurenci.

„Úroveň přípravy advokátních koncipientů je slabší a slabší, což se projevuje jednak u advokátních zkoušek, kdy je samozřejmě více neúspěšných uchazečů o tu zkoušku, a také soudci, případně státní zástupci, mají poznatky o tom, že úroveň začínajících advokátů není vždy ideální,“ zdůvodňuje tajemník advokátní komory Ladislav Krym, proč tato organizace dlouhodobě volá po změně zákona o advokacii.

Její legislativní odbor připravil dokonce kompletní novelu i s důvodovou zprávou. Sami koncipienti ale o bohulibosti záměrů komory pochybují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Drtiny o situaci budoucích advokátů v Ranním Radiožurnálu

„Hlavní záměr je ochránit stávající advokáty před možnou konkurencí budoucích advokátů, kteří by jinak přišli v příštích letech na trh,“ říká předseda nově založeného Sdružení advokátních koncipientů Martin Nedvěd.

Sdružení kritizuje hlavně původně zamýšlené prodloužení koncipientské praxe ze současných tří roků na pět let. Elektronickou petici proti tomu podepsalo více než tři tisíce mladých právníků. Možná i proto od nápadu prodloužit jim čekatelství zatím advokátní komora ustoupila.

„Komora v současné době nebude tu myšlenku prosazovat,“ uvedl tajemník Ladislav Krym, který ale jedním dechem dodává, že bude záležet i na situaci v ostatních právnických oborech, jestli se stejně dlouho začnou na své povolání připravovat například exekutoři, státní zástupci nebo soudci.

Postupné utahování šroubů a prodlužování povinné praxe může ale mít podle koncipientů za následek, že obhájci se v budoucnu budou stávat jen děti bohatých lidí a advokátů a půjde vesměs o dědičné řemeslo.

Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme