Budoucí koalice plánuje razantní snížení sněmovních výborů

Rodící se středopravá vládní koalice chce výrazně snížit počet sněmovních výborů i podvýborů. Z dosavadních 91 na 66 se mají snížit počty orgánů nové Poslanecké sněmovny. To je jeden z konkrétních výstupů, o kterém ve čtvrtek po společné schůzce informovali lídři ODS, TOP 09 a VV. Vyzvali také vládu Jana Fischera, aby už neotevírala velké tendry ani nedělala personální změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John | Zdroj: ČTK

Shodu vyjednavačů rodicí se vládní koalice na výrazné redukci současných sněmovních výborů, podvýborů, stálých delegací a komisí oznámil lídr ODS Petr Nečas. Podle něj má dojít například ke sloučení kontrolního a petičního výboru... "A také výboru pro obranu a pro bezpečnost do jednoho výboru."

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanecká sněmovna zeštíhlí. Přijde o 25 výborů, podvýborů, stálých delegací a komisí. Příspěvek Milady Richterové.

„Dále bez náhrady zrušit stálou komisi pro bankovnictví, její agenda by přešla na rozpočtový výbor, stálou komisi pro otázku ústavy České republiky a agenda by přešla na ústavněprávní výbor. Sloučit stálou komisi pro rodinu a stálou komisi pro rovné příležitosti do jedné komise. Jedna by tak zanikla."

"Dále chceme zrušit stálou komisi pro sdělovací prostředky, kde by agenda přešla na volební výbor a zrušit stálou komisi pro sledování procesu zpřístupnění svazků vzniklých činností bývalé StB, protože dnes máme zřízen Ústav pro studium totalitních režimů včetně rady, která ho řídí a kontroluje. Dále jsme se rozhodli sloučit stálou delegaci do parlamentního shromáždění Rady Evropy a stálou delegaci do shromáždění Západoevropské unie a zrušit 17 podvýborů. Čili dohromady počet zrušených orgánů je 25 a klesá z 91 na 66,“ uzavřel Nečas.

John: Agendy se neruší, jen se slučují

Předseda Věcí veřejných Radek John k tomu zdůraznil, že nejde o rušení jednotlivých agend, ale o sloučení některých z nich: "Není to žádný signál, že něčemu se nebude Poslanecká sněmovna věnovat. Například když zrušíme komisi pro otázky ústavy, neznamená to, že stále nehledáme nějakou shodu na změnách ústavy k lepšímu, ale máme ústavněprávní výbor. Čili rušíme nadbytečné funkce, nikoli funkcionality."

„Stejně tak mediální komise, to neznamená, že je nevýznamná. A dokonce já si myslím, že se to bude muset přejmenovat, že to mediální musí býti v názvu. My jsme nejvíc rádi za spojení bezpečnostního výboru a výboru pro obranu, protože to je v intencích rozumu. Největší nebezpečí je terorismus. Obě tato ministerstva, oba ty obory, musí hledat nějakou koordinaci a nějak jak společně čelit těmto hrozbám,“ vysvětlil John.

ČSSD snižování výborů podporuje

ČSSD je připravená snížení sněmovních funkcí podpořit. Radiožurnálu to řekl lídr strany Bohuslav Sobotka: „Domníváme se, že je to krok k tomu, aby se snížily náklady v poslanecké sněmovně a poslanecká sněmovna byla schopná se v příštích letech lépe vyrovnat se zhoršenou situací státu.“

„Poslanecká sněmovna bude muset v příštím roce škrtat ve svém rozpočtu a snížení počtu komisí, podvýborů a také několika výborů nám umožní, abychom se s těmi škrty v rámci poslanecké sněmovny vypořádali tak, aniž by to ohrozilo hlavní kontrolní funkce, které má poslanecká sněmovna vůči vládě,“dodal Sobotka.

Výzvy vládě: Nedělejte personální změny a nevypisujte výběrová řízení

Představitelé ODS, TOP 09 a VV také důrazně vyzvali vládu Jana Fischera, aby už nedělala žádné personální změny a nevypisovala výběrová řízení: „Je to i ve vazbě na situaci, která nastala v dceřiné firmě Českých drah ČD Cargo, kdy je pro nás nepřijatelné, aby probíhaly tak významné změny u tak významné pozice, mimochodem bez toho, aby se o tom vůbec dozvěděl ministr dopravy," řekl Nečas.

"Za další: vyzýváme vládu, aby její členové již neotevírali žádné velké veřejné zakázky, aby se omezily na standardní provoz ministerstev, a nerozvíjely další projekty. Vyzýváme vládu, aby toto přechodné období, kdy v podstatě vláda po skončení ustavující schůze Poslaneckém sněmovny bude vládou v demisi, kdy dnes je již jasné, že tato vláda končí v tomto složení i personálním obsazení, aby neprováděla žádné jmenování velvyslanců." vyzval lídr ODS.

"A začtvrté: vyzýváme vládu, a to opakovaně, aby zavázala 10 miliard korun ve výdajích státního rozpočtu a neumožnila a neumožnila utracení těchto finančních prostředků vzhledem k vývoji schodku veřejných financí v letošním roce,“ dodal Nečas.

Shodu na těchto výzvách ve směru k Fischerově vládě potvrdili i předsedové Věcí veřejných Radek John a TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Rád bych ještě jednou podškrtl vážnost situace, když stávající vláda by byla tlačena ke konání, které v tomto období je nanejvýš nevhodné. Doufám, že všechny tlaky na vládu teď přestanou,“ dodal Schwarzenberg.

„Považujeme za velmi vážné to, co se v této chvíli děje. To znamená vyhlašování veřejných zakázek, výprodej této země, rozdělování křesel kamarádíčkům, kteří neuspěli v nejrůznějších věcech. A já jsem nečekal, že by tohle udělala Fischerova vláda,“ prohlásil předseda Věcí veřejných Radek John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzvu koalice Fischerově vládě okomentoval ve Stalo se dnes komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

„Té koaliční výzvě rozumím jen částečně. Pokud jde o kamarádíčky, vypisování tendru a podobné věci, tak to není věcí vlády, ale jde o disciplínu jednotlivých ministrů a ti byli do úřednické vlády nominování ODS a ČSSD. Normální postup by byl takový, že Petr Nečas by se obrátil na nominanty za ODS a požádal je, aby se drželi zpátky,“ uvedl ve Stalo se dnes komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

Něco jiného jsou pode něj nominace na velvyslance. Připomněl, že seznam připravuje ministerstvo zahraničí na doporučení určitých institucí a každého, kdo je navrhován, schválí vláda a pak ho jmenuje prezident republiky.

„Existují prý určité obavy, že se tady měly obstarat trafiky pro některé dosluhující politiky nebo pro některé členy současné Fischerovy vlády. Tady vláda rozhodnout může. Ale velmi bych se divil, že by něco takového několik dní před tím než odejde ze scény učinila. Takže myslím si, že je to spíš planý poplach,“ dodal.

Nečas jde v pátek na Hrad

Vyjednavači ODS, TOP 09 a VV zatím ještě neuzavřeli ani jednu z kapitol programu budoucí vlády. Jednali o ekologii a boji s korupcí. Podle nich například kapitola ekologie ještě potřebuje redakční úpravy, protože experti dodali dvě formulačně odlišné varianty. K tématu se lídři budoucí koalice vrátí na příštím zasedání.

Petr Nečas také potvrdil, že v pátek půjde na Hrad za prezidentem Václavem Klausem s informacemi o dosavadním průběhu jednání expertních skupin i lídrů tří stran:

„To znamená s informací o tom, jak z hlediska různých procedur, ale i schvalování programových bodů pokročila tato jednání. Ona pokročila poměrně znatelně mimo jiné i v tom, že máme stanovený jasný termín, kdy jednotlivé odborné skupiny skončí své vyjednávání, tím je poslední červnový den. Vše nasvědčuje tomu, že tento termín bude dodržen a významná část těch jednání bude ukončena ještě před 30. 6. To znamená, že v okamžiku, kdy bude ukončeno jednání odborné skupiny,. Tak to bude postoupeno K9.“

Marián Vojtek, Milada Richterová, Katka Brezovská, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme