Budoucí ministr chce zákonem vyjmenovat nemocnice pro základní péči

Ministrem zdravotnictví se stane prezident České lékařské komory David Rath. Jak oznámila mluvčí vlády Lucie Orgoníková, premiér Jiří Paroubek návrh na Rathovo jmenování zaslal prezidentovi Václavu Klausovi. Paroubek dal Rathovi přednost před druhým kandidátem, dosavadním náměstkem na ministerstvu Jiřím Koskubou. Rath převezme funkci po Miladě Emmerové, kterou prezident republiky na návrh premiéra odvolal minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Rath sice v pátek obhájil pozici prezidenta České lékařské komory, ale podle svého dřívějšího vyjádření chce výkon své funkce v čele komory pozastavit. Začínal v ODS, později byl místopředsedou Svobodných demokratů-Liberální strany národně sociální, nyní vyjadřuje loajalitu politickým názorům ČSSD. Jejím členem však není.

Stabilizovat dluhy VZP

Nový ministr zdravotnictví David Rath se zaměří hlavně na stabilizaci dluhů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chce také zlepšit podmínky pro práci zdravotníků, zavést systém sledování kvality zdravotní péče a více kontrolovat hospodaření veřejných zdravotnických zařízení. " Také bych rád zachránil vlastně až rozkradení krajských nemocnic, které v některých krajích organizují hejtmani, a mne to velmi znepokojuje, protože je tím ohrožena dostupnost a kvalita zdravotní péče. Čili: stabilizace základní sítě veřejných neziskových nemocnic," řekl Radiožurnálu Rath.

Kritici doposud Rathovi hlavně vyčítali, že se svojí snahou zvyšovat ocenění práce doktorů spoluzodpovídá za stále větší dluhy resortu. Kritická situace nedávno vyústila až v demonstraci zdravotníků před ministerstvem.

K Rathovi mají výhrady lidovci. Mimo jiné jim vadí, že zatím jen pozastavil výkon své prezidentské funkce v komoře. Spojení obou postů kritizují. Podle šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska by měli mít lékaři - členové komory možnost se vyjádřit, zda chtějí být součástí předvolební kampaně ČSSD. S tím, že by ministr zdravotnictví neměl současně vést lékařskou komoru, souhlasí i unionisté. Radiožurnálu to řekl jejich předseda a ministr zahraničí Karel Kühnl. To, že budoucí ministr zdravotnictví David Rath zatím jen pozastavil své fungování v čele lékařské komory kritizují jako podezřelé a nevěrohodné občanští demokraté. Naopak komunistům to nevadí a považují to za logický a možný krok.

Jiří Koskuba z ministerstva odchází

S novým ministrem nehodlá spolupracovat dosavadní náměstek Jiří Koskuba. V prohlášení pro tisk oznámil, že má v úmyslu rezignovat. "Je čas následovat svou ministryni. Jinak by ta předchozí rezignace byla falešná. Být zase 'felčar' přece není tak zlý osud," napsal Koskuba tisku. Zároveň Rathovi popřál hodně úspěchů v práci. Koskuba byl druhým kandidátem premiéra Jiřího Paroubka na funkci po ministryni Miladě Emmerové.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme