Budoucí ministr spravedlnosti nebude znovu otevírat kauzu Jiřího Kajínka

Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí Ano neotevře případ doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka. Televizi Prima Pelikán řekl, že prostudoval jeho denní režim a vyloučil šikanu ze strany vězeňské služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek na Mírově | Foto: Česká televize

Kajínek si na podmínky ve věznici opakovaně stěžuje. Podle budoucího ministra spravedlnosti ale bezpečnostní opatření odpovídají Kajínkově útěkové minulosti.

„U pana vězně Kajínka postrádám nějakou kajícnost. Propuštění má nastat ve chvíli, kdy se ukáže, že se ten člověk napravil. Tady je naopak značná zatvrzelost. Kdybych tím soudcem byl, tak si sotva dovedu představit, že bych ho pouštěl,“ řekl Pelikán.

Kajínek si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu z roku 1993. Za mříže ho v červnu 1998 poslal Krajský soud v Plzni, podle kterého Kajínek v květnu 1993 zastřelil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Další strážce Vojtěch Pokoš útok přežil a později vypovídal jako svědek.

Kajínek se k vraždám nikdy nepřiznal a svou vinu odmítá. On i různí ministři spravedlnosti a další osoby už několikrát usilovali o revizi celého případu.

V minulosti se Kajínkovi podařilo opakovaně z vězení utéct. Utekl z vazby v Českých Budějovicích, v roce 1996 se pokusil o útěk z Valdic a 29. října 2000 se mu podařilo utéct z Mírovské věznice.

Igor Maňour, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme