Budoucí ministryně Hanáková chce hledat úspory uvnitř resortu

Ministryní kultury bude patrně poslankyně Alena Hanáková. Do čela resortu ji vysílá strana TOP 09 a její partnerské hnutí Starostové a nezávislí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Hanáková

Alena Hanáková | Foto: Filip Jandourek

Bude teprve druhou ženou v čele úřadu, Helena Třeštíková tam vydržela jen 17 dní. Aby bývalá starostka Vizovic zůstala déle, měla by se pokusit získat respekt kulturní scény. Ale také se vyvarovat chyb svého předchůdce Jiřího Bessera, který rezignoval kvůli aféře s ručením za byt na Floridě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidátka na ministryni kulrury Alena Hanáková ve Světě o osmé

Alena Hanáková vystudovala učitelství 1. stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracovala jako vychovatelka školní družiny, v letech 1993 až 2002 byla učitelkou na základní škole ve Vizovicích na Zlínsku. V letech 2002 až 2006 byla místostarostkou města Vizovice, pak do roku 2010 vizovickou starostkou. Od roku 2008 je zastupitelkou Zlínského kraje, do zastupitelstva byla zvolena za Starosty a nezávislé. Loni v květnu byla jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 zvolena do Poslanecké sněmovny.

Ve Světě o osmé Alena Hanáková vyjádřila pochopení pro podporu řady respektovaných umělců někdejšímu řediteli České televize Ivu Mathému. „Byl by výborným, na svém místě. Protože kultura není jednoduchý resort.“

Její předchůdce Jiří Besser býval kritizován za to, že programově nenaslouchal autoritám z kulturní branže. „V této chvíli nechci hodnotit práci pana ministra Bessera, protože nevím, jaký díl času věnoval komunikaci. Já, jak se znám, tak ráda lidem naslouchám,“ uvedla Hanáková.

„Mohu přispět k tomu, aby byl více slyšet hlas starostů. „Kultura se tvoří na těch nejnižších úrovních v rámci celé republiky, na těch nejmenších obcích. Pokud budeme více mluvit o kultuře v nejmenších obcích a městech, tím více budeme podporovat starosty.“ Někteří jí však vytýkají, že za rok a půl svého působení vystoupila budoucí členky vlády v Poslanecké sněmovně jen třikrát.

Za jednu z hlavních cest pro hledání financí pro kultura pak označila Alena Hanáková odkrývání rezerv uvnitř resortu.

Premiér Petr Nečas se s ní chce sejít co nejdříve. Včera demisi ministra kultury Jiřího Bessera zanesl prezidentu Václavu Klausovi a ten ji přijal. Jak po jednání s hlavou státu dodal premiér Petr Nečas, Besser odejde ke konci tohoto týdne.

Milan Kopp, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme