Budoucí pediatři posílí své zkušenosti v moderních centrech praktické výuky

Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně chtějí posílit zkušenosti studentů medicíny a zatraktivnit pro ně obor pediatrie. Pomůže jim k tomu sedm milionů korun z Bruselu. K dispozici budou mít například videozáznamy operací a hlavně centrum praktické výuky. Jedno z nich funguje i v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita

Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita

Po revoluci se velká část pediatrů rozutekla do soukromých ambulancí a většina z nich je v důchodovém věku. Podle odborníků stoupá potřeba dětských lékařů hlavně v nemocnicích.

„Oni se musejí profilovat na nějakém dobrém, akreditovaném dětském oddělení. Musí tam být zkušení pediatři, dostatek pacientů a musí tam být zázemí,“ říká Jan Janda, který působí na pediatrické klinice Nemocnice v Motole.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž pediatři na MU.mp3

Jenže podle Jandy ubývá takových oddělení, kde se medici mohou naučit nejvíce. Proto i jim pomáhají výuková praktická centra.

„Nám se tady podařilo získat místnost, kde jsou modely, na kterých si medik může zkoušet jak se dává injekce, jak se odebírá vzorek kostní dřeně, jak se dělá lumbální punkce a tak dále,“ vysvětluje Janda.

Stejnou cestou teď jdou i lékaři a zároveň profesoři Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pomůže jim k tomu sedmimilionová dotace z Bruselu. Za ni se zaplatí profesoři, nakoupí modely a trenažéry, na kterých se studenti naučí nejvíc.

Výuka pediatrie se rozšíří

Rozšíří se tak výuka pediatrie celkově, což povede ke zlepšení odborné vzdělanosti studentů medicíny. Kromě neživých modelů se ale studenti budou moci těšit i na videa z operací.

“No a potom jsou to ty praktické části, tam budeme mít možnost studenty přivést do experimentálních místností a ukázat jim na modelech, jakým způsobem se léčebné výkony provádějí a oni si budou moci sami vyzkoušet věci, na které přeci jenom musí být člověk určitým způsobem zručný. A tu zručnost může získat na modelu mnohem snázeji a bezpečněji, než na dětském pacientovi,“ potvrzuje řešitel projektu Ivo Šlapák.

Zároveň doufá, že se zvýší i atraktivita medicíny, hlavně pediatrie. Přestože zájem o studium na lékařských fakultách neupadá, dětští lékaři stárnou a je třeba vychovat nové.

Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme