Budoucí prezident Zeman se sejde s předsedou komunistů Filipem i Klasnovou z Věcí veřejných

Nový prezident Miloš Zeman pokračuje v sérii schůzek s vrcholnými představiteli politické scény. Dnes se sejde s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem a Kateřinou Klasnovou z Věcí veřejných. Klasnová by s budoucím prezidentem chtěla mluvit například o přímé volbě starostů a hejtmanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Filip odmítl dopředu říct, jaká témata chce se Zemanem probírat. Rád si prý ale vyslechne názory příštího prezidenta na to, jak si představuje další spolupráci se sněmovnou nebo vládou.

„Myslím si, že o žádnou fundamentální návštěvu nepůjde,“ říká politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Závažná témata by přitom podle jeho slov politici měli k dispozici.

Patří mezi ně i Zemanova představa sjednocené levice. Jednat tak mohli i o tom, jaké místo by v ní připadlo komunistům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o dnešních schůzkách Zemana mluvil politický komentátor ČRo Petr Nováček

Další otázkou je role komunistů v příští vládě v případě, že ve volbách zvítězí ČSSD. Zeman podle Nováčka nikdy neprosazoval koalici s komunisty.

Nastupující prezident je známým propagátorem myšlenky menšinové vlády jištěné tichým partnerem. Nikdy se však výslovně nevyjádřil, že by tím nejlepším partnerem byli komunisté.

Do kanceláře, symbolicky na dohled od Pražského hradu, dnes za Zemanem míří i Klasnová.

„Možná, že se budeme bavit i o nějakých představách budoucího prezidenta, směřování Evropské unie, zavedení eura, o takových mechanismech jako je evropský stabilizační mechanismus," říká Klasnová.

Setkání vnímá spíš jako zdvořilostní návštěvu. „Je to spíše gratulace ke zvolení. Věci veřejné prosadily přímou volbu prezidenta, takže se ráda potkám s prezidentem, který byl jako první zvolen občany České republik," předestřela politička.

Klára Bílá, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme