Budoucí vláda přidá učitelům další čtyři miliardy

Koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se podařilo uzavřít kapitolu školství, kultury a církví. Dohodla se, že v příštím roce půjde na zvýšení platů učitelům 2,1 miliardy, v roce 2012 pak další čtyři miliardy. Naopak návrh na náborový příspěvek 180.000 korun pro učitele nakonec v koaliční smlouvě nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třídní učitelka chválí své žáky

Třídní učitelka chválí své žáky | Foto: Tomáš Adamec

Navýšení je určeno především především na platy začínajících učitelů. 2,1 miliardy pro rok 2011 půjde do školství z rozpočtu ministerstva obrany. O tom kde stát vezme zbylé čtyři miliardy na rok 2012, ještě není rozhodnuto. Armádu už o ně ale nezkrátí.

Přehrát

00:00 / 00:00

K záměrům vládní koalice v oblasti školství se ve Stalo se dnes vyjádřila prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová

Trojkoalice chystá i srovnávací zkoušky pro žáky pátých a devátých tříd. I podle jejich výsledků by mohly vypadat platy učitelů, řekl po jednání předseda Věcí veřejných Radek John:

“Praxe, kdy nastupující učitel měl 13.000 korun, skončí. Je jisté, že každý bude mít 20.000 nástupní plat, současně je jisté, že ti, kteří nastoupili dříve, nebudou mít méně. Pak z těchto peněz je možné odměňovat nejkvalitnější učitele.“

Nápad Josefa Dobeše nominovaného za Věci veřejné do funkce ministra školství na náborový příspěvek 180.000 korun pro začínající učitele neuspěl. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase není součástí koaliční smlouvy.

Výhrady proti náborovému příspěvku má i prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová. Podle ní by znevýhodňoval současné učitele.

„Mladé učitele určitě potřebujeme, ale v současné době je ve školství řada učitelů, kteří odvádí kvalitní práci. Nejdříve je nutné říct, kdo je kvalitní učitel, kdy je jeho práce kvalitní, a pak teprve učitele podle toho ohodnotit. Není kvalitní vždy jenom ten, kdo je mladý,“ zdůraznila Stýblová.

O státních maturitách se rozhodne do konce prázdnin

Nečas také zdůraznil, že nejpozději do začátku nového školního roku by se mělo rozhodnout o státních maturitách. Odhaduje, že příští rok je studenti ještě skládat nebudou. Definitivně o tom ale podle premiéra rozhodne výsledek podzimní generální zkoušky státních maturit.

"Po generální zkoušce a provedené analýze se vláda rozhodne, zda model zachová nebo zruší. Můj osobní názor je, že se zřejmě vláda přikloní k definitivnímu zrušení," poznamenal Nečas.

Lídři TOP 09, ODS a Věcí Veřejných | Foto: ČTK

Poslední slovo padlo i ke školnému na vysokých školách. “V praxi ti bude fungovat tak, že systém půjček, grantů, stipendií a studijního spoření bude zaveden do účinnosti nejpozději do pololetí roku 2013, aby tam byl minimálně roční předstih před zavedením odloženého školného,“ vysvětlil Nečas.

Vyjednavači se shodli i na krocích, které povedou k podpoře vědy a výzkumu. Součástí reformy vysokého školství má podle vznikající koalice být i zřízení "výzkumných univerzit". V jejich rámci bude přednostně financován špičkový výzkum.

“Jsou to dosti závažné změny a doufám jenom, že v poslední době snížené laťky českých škol vysoce pozvednou. Je nebezpečí v tom, že by vzdělávání v České republice nedosáhlo úrovně, která je běžná v západní Evropě, přičemž stále ještě není nejlepší,“ zhodnotil naplánované změny předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme